Expozícia múzea

Expozícia múzea


Stála expozícia Múzea kultúry Čechov na Slovensku je venovaná dvom významným osobnostiam, pôvodným majiteľom objektu múzea, PhDr. Anne Horákoverj - Gašparíkovej a akademikovi Jiřímu Horákovi. Autorkou expozície je PhDr. Eva Králiková, autorom výtvarno priestorového riešenia akad. mal. Pavol Choma. Sprístupnená bola v novembri 1999.

PhDr. Anna Horáková - Gašparíková (1896 - 1987), bola jednou zo 4 dcér martinského národovca a kníhkupca Jozefa - Gašparíka Leštinského. Po absolvovaní štúdia histórie na Karlovej Univerzite v Prahe sa stala jednou z prvých slovenských profesionálnych historičiek. Bola prekladateľkou a editorkou, najvýznamnejšie však bolo jej pôsobenie vo funkcii správkyne osobného archívu prvého prezidenta Československej republiky Tomáša Garriguea Masaryka v rokoch 1928 - 1936.

Jej manžel akademik Jiří Horák (1884 - 1975), pochádzajúci z Benešova, bol jedným z najvýznamnejších predstaviteľov československej fokloristiky, historikom a bibliografom, autorom mnohých odborných prác venovaných dejinám vedy i slovenskému folklóru. V rokoch 1945 - 46 bol československým veľvyslancom v ZSSR. Práve týmto dvom osobnostiam - ich manželstvu, ale i životu a dielu - je zasvätená stála expozícia tohto pracoviska, určená záujemcom o českú kultúru na Slovensku. Ich spoločný život vyjadruje myšlienku spolupráce českého a slovenského národa v podmienkach spoločného Československého štátu.

Expozícia je budovaná tak, aby na jej návštevníkov dýchla atmosférou staromartinskej buditeľskej domácnosti z konca 19. storočia. Do nej sa manželia Horákovci vrátili v období sedemdesiatych rokov 20. storočia. Jej podobu pietne zachovávali a doplnili mnohými osobnými predmetmi, bohatou knižnicou, výtvarnými dielami a rodinnými pamiatkami. Tvorcovia expozície rešpektovali tento zámer a tak je návšteva múzea možnosťou zoznámenia sa so životom a dielom dvoch významných osobností a zároveň možnosťou získania informácií o histórii vzťahu českého a slovenského národa a ich konkrétnej spolupráce.