František Gyurkovits

od 4. 10. 2018 do 25. 11. 2018

František Gyurkovits


Františka Gyurkovitsa právom nazývajú maliarom Lučenca, resp. Novohradu, keďže jeho život a dielo sa neoddeliteľne spájajú s týmto mestom a okolím. Narodil sa v roku 1876 v Budapešti, prevažnú časť svojho života však prežil v Lučenci. V čase, keď sa tu natrvalo usadil (1913), mal už za sebou roky štúdia v Budapešti, Paríži (Akadémia Julian) a na akadémii v Mníchove. Status akademického maliara a jeho obľúbená povaha ho predurčili stať sa významnou osobnosťou. V období rakúsko-uhorskej monarchie bol uznávaným a vyhľadávaným umelcom, neskôr, v období prvej Československej republiky ako príslušník národnostnej menšiny sa stal maliarom tvoriacim na periférii umeleckého života. Až v druhej polovici 20. storočia, keď už bol v pokročilom veku, sa začala integrácia jeho tvorby do celoštátneho kultúrneho kontextu Slovenska, no jeho život a dielo doteraz neboli komplexne spracované. 

Svoj výtvarný výraz rozvíjal na základe štúdií v Mníchove. Popri akademickom realizme si osvojil aj princípy plenérizmu, ktoré určili celú jeho umeleckú dráhu. Maľoval tradičným spôsobom, prostredníctvom ktorého mohol okolitý svet zachytávať tak, ako ho sám videl. Vonkajšie javy interpretoval cez svoj optimistický pohľad na život. „Jeho rukopis je vo všetkých týchto prácach prudký, bezpečný, nános farby je prevažne pastózny, vytvárajúci charakteristickú štruktúru povrchu maľby. Gyurkovits má rád svetlo a farbu, preto veľmi často využíva svetelný kontrast, harmonizovaný citlivo podávaným polotieňom." – píše o ňom historik umenia Marian Váross. Jeho najobľúbenejšími motívmi boli žánrové obrazy, figurálne kompozície, portréty, krajiny a veduty, ktoré diváka zavedú do zákutí starého Lučenca, parku, trhov a jarmokov - ruchu života obyvateľov mesta a jeho okolia. Gyurkovits bol aj vynikajúcim kresliarom, z jeho pozostalosti pochádza veľké množstvo náčrtov a štúdií, ktoré nám vypovedajú o jeho spontánnych inšpirácií z každodenného života umelcovej rodiny a prostredia, v ktorom sa pohyboval. 

Zámerom výstavy je nielen predstaviť maliarovu umeleckú dráhu, ale priblížiť aj jeho osobnosť v kontexte rodinných vzťahov a historicko-spoločenských pomerov doby. Prezentované diela pochádzajú zo zbierok Novohradského múzea a galérie v Lučenci, Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici, Slovenskej národnej galérie a od súkromných vlastníkov. Maliarove osobné predmety pochádzajú zo zbierok Mestského múzea v Lučenci. Ďalším partnerom výstavy je Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.