Maľujeme kraslice

od 23. 3. 2017 do 26. 5. 2017

Ak by ste chceli urobiť kraslicu podľa tradičných a pôvodných vzorov nášho regiónu, zájdite do Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry.
Tradícia ozdobovania vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Výroba kraslíc je jeden z druhov ľudového výtvarného umenia. Obzvlášť na východnom Slovensku sa zachovalo najviac spôsobov ich ozdobovania. Kraslice sa zdobia rôznymi výtvarnými technikami. Napríklad reliéfna kresba voskom, batikovanie alebo leptanie. K najzložitejším technikám patrí olepovanie slamou a gravírovanie. Často sa na vajíčka lepia rôzne obrázky alebo prírodné materiály, textil, papier, vlna, alebo sa jednoducho namaľujú rôznymi farbami. Tradičné sú prírodné farby z cvikly, cibuľových šupiek a podobne. Fantázii sa medze nekladú. Môžu byť i vyškrabované, leptané či odrôtované a iné. Avšak tradičnou kraslicou nášho regiónu je voskovaná kraslica - na zafarbené vajíčko sa nanáša horúci vosk dvojfarebný alebo viacfarebný, ktorý vytvára vzor. Môže sa skombinovať aj s madeirovou technikou. Voskovanie na madeirovanej kraslici treba robiť jemnou špendlíkovou hlavičkou. Od jej veľkosti totiž závisí "šírka" vzoru vytváraného nanášaným voskom.
Zoberte svoju triedu do múzea a zistite, ako to bolo na Veľkú noc. Vzdelávací program pre školy s rozprávaním o tradíciách a tvorivou dielňou môžete zažiť od 23. marca do 26. mája 2017.
Stačí sa objednať a doniesť si vyfúknuté vajíčka na zdobenie.
Vzdelávací program pozostáva z:
1. rozprávania o vítaní jari, predveľkonočných zvykoch, tradíciách počas Veľkej noci.
2. tvorivej dielne – zdobenie kraslíc tradičnou technikou - roztopeným voskom, alebo dáme priestor vašej fantázií a možnosť vyzdobiť vajíčko ináč, popri tom vytvoríme veľkonočné ozdoby. (Tento program trvá cca 2 hod. max. počet účastníkov je 20)
Do tvorivej dielne si deti donesú so sebou vyfúknuté, celé alebo natvrdo uvarené vajíčka na zdobenie.
Cena je 1 € alebo 1 kultúrny poukaz.
Záujemcov o program žiadame hlásiť návštevu 3 dni vopred.
Objednávky a bližšie informácie: maria.kravcova@snm.sk tel. číslo: 054 / 2451005