Nobelova cena za fyziku r. 2017

od 3. 11. 2017 do 9. 11. 2017

vo štvrtok 9. novembra 2017 o 17:30 hod.
astronomická prednáška pre širokú verejnosť
"Nobelova cena za fyziku r. 2017"
prednáša:
Doc. RNDr. Vladimír Balek, CSc.
Katedra teoretickej fyziky a didaktiky fyziky, FMFI UK Bratislava
3. októbra 2017 Kráľovská švédska akadémia vied oznámila, že Nobelovu cenu za fyziku v roku 2017 získavajú 3 americkí fyzici Rainer Weiss, Barry C. Barish a Kip S. Thorne za ich prínos detektoru LIGO a pozorovanie gravitačných vĺn.
Gravitačné vlny, ktoré v septembri 2015 zachytil detektor LIGO, vznikli zo zrážky dvoch čiernych dier s hmotnosťou 29 a 36 sĺnk. Putovali vesmírom približne 1,3 miliardy rokov, kým ich zachytil detektor LIGO.
Dlho sme nemuseli čakať — 16. októbra t.r. prišlo ďalšie historické oznámenie o detekcii gravitačných vĺn produkovaných dvoma kolíznymi neutrónovými hviezdami. Tento nový zachytený signál gravitačných vĺn je z pohľadu astrofyziky snáď ešte zaujímavejší, pretože kolízie neutrónových hviezd môžu byť zodpovedné za vytváranie väčšiny ťažších prvkov ako železo ako sú zlato, platina a ďalšie, ktoré sa nachádzajú v galaxiách.

Existenciu vĺn pred viac ako sto rokmi predpovedal Albert Einstein. Sám slávny fyzik pritom neveril, že gravitačné vlny objavíme. Gravitačné vlny majú veľkú šancu priniesť revolúciu do astrofyziky — umožniť ľudstvu skúmať vesmír úplne novým spôsobom.

Objavovňa Prírodovedného múzea SNM
vstup voľný