"skafander"

od 5. 4. 2018 do 30. 5. 2018

"skafander"

Výstava diel študentov Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení TU v Košiciach.

Výstava s názvom „skafander" predstavuje diela študentov Ateliéru slobodnej kreativity 3D a Ateliéru grafiky a experimentálnej tvorby Katedry výtvarných umení a intermédií v Košiciach pod vedením prof. Petra Rónaia a doc. Radovana Čerevku.
Skafander je definovaný ako druh kompletného ochranného hermetického odevu, určeného na zabezpečenie existenčných podmienok nositeľa v externom, nepoznanom prostredí. Mierne ironická a prenesená interpretácia tejto formy ochrany by sa dala vnímať napríklad aj ako záštita inštitúcie ateliéru alebo katedry nad študentmi umenia, teda nad mladými tvorcami. Takýto „skafander" je jeho pomyselnou ochrannou zónou, ktorú využíva pri výstupe do verejného priestoru s vlastným myslením transformovaným do umeleckého diela. Je podrobovaný externej skúške a konfrontovaný s vnímaním a myslením diváka.
Tvorba študentov sochárskeho a grafického ateliéru reflektuje aktuálne spoločenské témy nezaťaženou optikou, čo je zásadným predpokladom pre slobodný, no najmä odvážny autorský prístup. Kontakt autora so spoločenskou témou býva sprostredkovaný jeho bezprostredným okolím - komunikáciou, výmenou alebo zdieľaním informácií. Tým dochádza k identifikácii vlastného postoja jedinca, potvrdeniu a demonštrácii vlastných téz, ale často aj k vyprovokovaniu radikálnejšieho gesta. Možno je to práve „neschopnosť" objektívne vyhodnotiť informácie (úmerná veku študenta), ktorá je pravdepodobne najvplyvnejším faktorom pôsobiacim na kreativitu umeleckého prejavu. Tu je dôležitá funkcia imunity „skafandra" - uvoľňuje a obohacuje stratégie manipulácie s témami a eliminuje stimuly konvenčného myslenia. Spôsob transformácie ideí do diel súvisí aj s výberom resp. technickými, či ekonomickými možnosťami mladých tvorcov. Prejavuje sa to čoraz výraznejšie na emancipácii syntetických materiálov a fabrikátov v dielach. Sú využívane ako ready made, ale aj ako sochársky modelársky alebo grafický materiál. Dochádza k jeho zrovnoprávneniu s klasickými materiálmi. Recyklácia je ďalšou, aj keď podvedomou stratégiou, ktorá súvisí so sekundárnym využitím „materiálu" diela. Hlbšie skúmanie tohto javu by našlo pendant v stratégiách tzv. vysokého umenia, ale v prostredí študentského ateliéru sú ontologické dôvody odlišné. Anatomickou terminológiou by sa dalo povedať, že tkanivo diela je prenášané z diela na dielo, čím dochádza aj k prenosu jeho DNA, teda k procesu kreatívnej emergencie, rozvíjania, či dokonca autokorekcie. Syntetizácia sa prirodzene prejavuje aj v myslení a rovnocenná k tomuto procesu je aj formálna stránka diela. Výber prác predstavuje aktuálne konceptuálne tendencie v prístupe k médiu súčasnej kresby, objektu – sochy, videa či performance.

Vystavujúci autori:
Katarína Bajkayová/Sara Biharyová/Borek Brindák/Peter Cako/Kristína Čakyová/Nikola Čižmárová/Dalibor Jancura/Ingrid Kepková/Leonard Lelák/Viktória Lengyelová/Adam Majerčík/Martina Ráczová/Ján Semanišin/Alexander Takáč/Viera Zubalová

Koncepcia: doc. Mgr. art. Rdaovan Čerevka, ArtD., Mgr. art. Matúš Lányi

Katarína Bajkayová, Viera Zubaľová
Katarína Bajkayová, Viera Zubaľová


Dalibor Jančura, Alexander Takáč
Dalibor Jančura, Alexander Takáč


Ingrid Kepková, Borek Brindák
Ingrid Kepková, Borek Brindák


Kristína Čakyová, Borek Brindák
Kristína Čákyová, Borek Brindák


Viktória Lengyelová, Leonard Lelák, Ján Semaničin
Viktória Lengyelová, Leonard Lelák, Ján Semanišin


Martina Ráczová
Martina Ráczová


Sára Biharyová
Sára Biharyová