Piesňový profil spišskej obce Veľbachy

15. 3. 2018, 16:00 - 20:00

Piesňový profil spišskej obce Veľbachy

Piesňový profil spišskej obce Veľbachy
"A ňet krajśeho mestećka jako Veľbachi, prechodzi śe śvarne dzievće popod oblaki"
(prednáška z cyklu Pohľady do minulosti)

 
Pohľad sedemdesiaty tretí

„A ňet krajśeho mestećka jako Veľbachi, prechodzi śe śvarne dziefće popod oblaki". Sú Veľbachy alebo Bystrany mestečkom alebo dedinou? Na písaných stránkach historických dokumentov sú už 750 rokov. Pramene ľudovej kultúry tejto obce sú však staršie. Jej obyvatelia si po stáročia udržovali a odovzdávali staré zvyky, piesne a tance, ale vytvárali a preberali aj nové. Rodiny, ktoré žijú vo Veľbachoch stovky rokov, si ich odovzdávali z generácie na generáciu. Čo sa z tohto bohatstva uchovalo do dnešných dní, ukáže sedemdesiaty tretí Pohľad do minulosti.

Ing. Ján Čarnogurský vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, odbor ekonomicko-matematické výpočty. Pôsobil ako finančný manažér a finančný riaditeľ vo viacerých baníckych, hutníckych a strojárskych firmách na Spiši.
Popri tejto činnosti sa zaujímal aj o hudbu. Základy hry na klavíri a violončele získal v hudobných školách v Spišskej Novej Vsi a Bratislave. Niekoľko desaťročí sa venuje folklórnej hudbe. Hral v ľudových hudbách súboru Ekonóm v Bratislave a Čačina v Spišskej Novej Vsi. Pre ľudovú hudbu Čačiny napísal niekoľko partitúr zo Spiša. V rokoch 1983 – 1996 hrával a bol vedúcim ľudovej hudby folklórnej skupiny v Bystranoch, dnes známej ako Gregovci zo Spišských Vlách. Ľudovú hudba a spevácku skupinu z Bystrian pripravoval na nahrávky v rozhlase a televízii. Výsledkom sú desiatky piesní nahratých v rozhlase, na magnetofónových kazetách a cédečkách. Dva televízne filmy – Svadba z Bystrian (1989) a Juhaska reguľa (1995) – patria dnes k zdrojovým podkladom, pomocou ktorých môže mladá generácia spoznávať tradičný folklór zo Spiša.

Je obdivovateľom a propagátorom ľudovej piesne a hudby zo Spiša. Ako člen Spišského dejepisného spolku hľadá aj historické súvislosti a informácie, ktoré možno nájsť v ľudovej piesni. Tejto téme venoval aj dva odborné články, publikované v ročenkách Spišského dejepisného spolku – Ľudová pieseň a história (2007) a Vojenské piesne a balady z Veľbách (2017).

Ako člen komunity Ľudo Slovenský sa podieľa na veľkom projekte digitalizácie slovenských ľudových piesní, ktorého cieľom je zdigitalizovať a sprístupniť 50 000 zozbieraných slovenských ľudových piesní. Časť bohatstva piesňovej tradície zo Spiša nám sprístupní v štyroch prednáškach nášho cyklu Pohľady do minulosti.


Štvrtok 15. 3. 2018 o 16.00
Historická radnica na Námestí Majstra Pavla č. 2