December v bratislavských múzeách SNM

28. 11. 2014

SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM
výstavy a podujatia Bratislava
december 2014


Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie
Sídelná budova, Vajanského nábrežie 2

Móda z depozitára
11. 12. 2014 17:00
Odborný seminár k výstave 120 rokov Slovenského národného múzea

Teatrálny svet 1839 - 1939
6.11. – 31.1. 2015
Výstava, zachytávajúca najstaršie divadelné fotografie, pripravená v spolupráci s Divadelným ústavom pri príležitosti Mesiaca fotografie.

Nová doba, nový svet
30. 9. – 31. 12. 2014
Výstava bude prezentovať dobovú architektúru, urbanizmus a interiér, bytovú kultúru a vtedajšie vymoženosti, ktoré sa premietali do bežného života. Aj individuálny životný štýl jednotlivca podliehal moderným trendom. Modernosť sa tak stala hnacou myšlienkou zmien, ktorú vystihuje synonymum „Nová doba, nový svet“.

120 rokov Slovenského národného múzea
do 15.1.2015
Výstava 120 rokov SNM prináša návštevníkom pohľad do histórie múzejníctva na Slovensku prostredníctvom najcennejších exponátov z múzeí celého Slovenska. Počas výstavy sa budú predmety pravidelne vymieňať, čím sa zvýši jej atraktívnosť a zaujímavosť pre návštevníkov. Na rozsiahlej výstave si návštevníci budú môcť pozrieť najcennejšie predmety, medzi ktoré patrí napríklad aj generálska čiapka M. R. Štefánika, cenné paleontologické nálezy, imitácie pracovne archeológa či prírodovedca, ale aj autograf opery E. Suchoňa či cenné zbierky prírodovedného a historického múzea.

Pamätník obetiam holokaustu
do 31.12.2014 Menný zoznam, ktorý SNM – Múzeum židovskej kultúry prezentuje pri príležitosti pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia (9. september), je zostavený zo súpisov židovských obyvateľov Slovenska z obdobia Slovenského štátu, na ktorých základe prebiehal transport Židov do koncentračných táborov.

SNM - Prírodovedné múzeum
Vajanského nábrežie 2, Bratislava

ĎALEKOHĽADY – astronomické pozorovania
11. 12. 2014 o 17:30 hod, Objavovňa PM-SNM
Prednáša: Ing. Pavel Zigo, PhD, Oddelenie astronómie a astrofyziky, KAFZM FMFI UK Bratislava
Astronomická prednáška pre širokú verejnosť, vstup voľný

KLUB ASTRONÓMOV
11.12.2014 o 17:00 hod

OBJAVY S LUCIOU
12. decembra 2014
Tradičné strašidlenie, ktorého sa zúčastní 25 výhercov „Jesene v prírode“, spočíva v usporiadaní zábavného a náučného programu pre deti vo veku od 6 do 10 rokov. Po úvodnej exkurzii v priestoroch SNM - Prírodovedného múzea sa o 18:00 h začne hlavný program, kedy sa expozície ponoria do tmy a stanú sa útočiskom strašidiel, ktoré deťom budú pomáhať, ale i komplikovať cestu za prírodovedným poznaním. 5 členný tím vybavený baterkou má za úlohu spĺňať rôzne úlohy a čeliť rôznym nástrahám. Môžu sa tešiť so získania zaujímavých a cenných vedomostí v rámci prírodných vied, nevšedných zážitkov a samozrejme odmien za ich odvahu a šikovnosť.

SNM – Historické múzeum
Bratislavský hrad


Vianoce na hrade
14.12.2014 od 10.00 do 16.00 h
Tradičné podujatie pre deti. Aj tento rok si deti vyskúšajú svoju odvahu, silu a statočnosť v skúškach, ktoré im pripravia rytieri zo skupiny historického šermu Rád sv. Galahada. V tvorivých dielňach si môžu vyrobiť vianočné ozdoby alebo si kúpiť pekné darčeky na Alžbetinom hradnom trhu, a tak pomôcť charitatívnym organizáciám. Tradičné zvyky pri trnavskej zabíjačke oživia Karpatskí valaškári a ľudová hudba Picúchovci v hudobno-divadelnom pásme plnom piesní a žartovných prekáračiek. Návštevníci podujatia si zároveň môžu pozrieť aktuálne výstavy SNM-Historického múzea na Bratislavskom hrade. Deti do 15 rokov majú vstup voľný a tie, ktoré prídu v mikulášskej čiapke získajú pre svojho blízkeho vstup zadarmo.

Etruskovia z Perugie
do marca 2015
Výstava poukazuje najmä kultúru a život etruského ľudu v Perugii, vypovedá príbeh Etruskov a poukazuje na zaujímavé črty tajomnej etruskej civilizácie od jej počiatkov po zánik.

Prvá svetová vojna. Tragédia, ktorá postihla všetkých
do marca 2015
Výstava venovaná 100. výročiu vypuknutia 1. svetovej vojny približuje históriu vojny ale aj osudy ľudí v zákopoch či zázemí. Dôležitou súčasťou vojny bola ja propaganda, a tak sa návštevníci oboznámia s rôznymi pohľadmi na hrôzy „Veľkej vojny“.

SVEDECTVO ČASU – Z najnovších a starších nálezov na Bratislavskom hrade
do konca r. 2014
Výstava prezentuje predmety z archeologických a architektonických výskumov na Bratislavskom hrade.

Obrazáreň Bratislavského hradu
do konca r. 2014
Galéria predstavuje výtvarné umenie od 16. storočia po 19. storočie zo zbierok Slovenského národného múzea, inšpirovaná je šľachtickými zbierkami umenia.

Z tieňa na svetlo. Keď sa tvorí expozícia...
do konca r. 2014
Výstava predstavuje najvzácnejšie zbierkové predmety z bohatých fondov SNM – Historického múzea. Návštevníci sa prostredníctvom príbehov vybraných exponátov dozvedia o zbierkovej činnosti múzea a jeho ochrane kultúrneho dedičstva, ako ja o samotnej tvorbe expozície.

Coronatus Posonii...Bratislavské korunovačné medaily a žetóny (1563-1830)
do februára 2015
Korunovačné medaily a žetóny odrážali aj aktuálne európske politické udalosti. Často ich zhotovovali významní umelci svojej doby. Výstava je pripravená v spolupráci s Maďarským národným múzeom.

SNM – Archeologické múzeum
Kamperova kúria, Zižkova 12 (vstup – Žižkova 16)


Stĺp Marca Aurelia Výstava predstavuje tri odliatky – scény zo stĺpu Marca Aurelia sňaté koncom 19. stor. objavené len nedávno v nemeckom múzeu Gipsformerei. Na jednom z odliatkov je aj scéna s tzv. zázračným dažďom, ktorá je vôbec prvým ikonografickým dokladom týkajúcim sa slovenského územia.

Nové prírastky v zbierkach AM SNM
Na výstave sú sprístupnené nové aktualizované prírastky Archeologického múzea z rôznych období. Markantná väčšina vystavených exponátov bola získaná pri archeologických výskumoch pracovníkov SNM – AM. Nezanedbateľné sú však i prírastky získané kúpou.

Kabinetná zbierka evanjelického lýcea v Bratislave
Na výstave sú prezentované pamiatky jednej z najstarších zbierok, ktorá vznikla v 19. storočí v Bratislave. Obsahuje vyše 1000 egyptských, antických, pravekých, stredovekých a novovekých artefaktov. Výstavu dopĺňajú dobové dokumenty a študijné pomôcky Evanjelického lýcea z čias založenia zbierky.

Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku
Výstava predstavuje vývoj stavebnej keramiky a jej výroby na Slovensku od jej počiatkov v dobe rímskej až po 20. storočie. Sú tu vystavené najreprezentatívnejšie tehliarske výrobky vytvorené majstrami z rímskej provincie Panónia, stredovekého Uhorska a novovekého Rakúsko-Uhorska či Československej republiky.

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov
Žižkova 14 (vstup Žižkova 16)

Premeny Zuckermandlu
Osada Zuckermandl sa nachádza v južnej časti bratislavského Podhradia, medzi hradným bralom a Dunajom. Pôvodne to bola samostatná obec, známa ako štvrť rybárov, lodníkov, lodných tesárov aj mlynárov, ktorá mala vlastné zastupiteľstvo, políciu i školu. Nezávislosť Zuckermandla skončila v roku 1851 pričlenením obce k mestu Bratislava. Podhradie vtedy vytvorilo štvrtý mestský obvod – Tereziánsku štvrť. Bol to však začiatok úpadku tejto mestskej časti.

SNM – Múzeum židovskej kultúry
Zsigrayova kúria, Židovská 17, Bratislava

Nezabudni - Igi Brezo
10. september 2014 – 30.december 2014
Diela súčasného slovenského umelca, akryl na plátne – „Neunikneš“, „Birkenau“, „Svedomie“, „Boh povedal: Buď svetlo!“, „A človek ho zhasol“ Každý výkrik zúfalstva je výkričníkom do nášho svedomia. Keď je hranica bolesti spôsobená zverským odľudštením už neznesiteľná, stáva sa abstrakciou! Lebo ľudské utrpenie nemá a nemôže mať realistický tvar. Je expresívnou štruktúrou v krvi utopenej bezmocnosti... Je to tak: „Boh povedal buď svetlo!" A človek ho zhasol.

SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
Brämerova klúria, Žižkova 18, 810 06 Bratislava 16


Kornél Divald - zábery z bojísk Šarišskej a Zemlínskej župy (1915)
7. november 2014 – 31. január 2015
Výstava prezentuje historické zábery z obdobia prvej svetovej vojny z bojísk Šarišskej a Zemplínskej župy, ktoré vyhotovil v roku 1915 Kornél Divald, rodák z Prešova, historik umenia, muzeológ, topograf umeleckých pamiatok a fotograf. Divald na základe poverenia Štátneho inšpektorátu múzeí a knižníc sa podujal predovšetkým na zmapovanie vojnou poškodených pamiatok. Jeho zábery však neobohatili iba dokumentáciu Štátneho inšpektorátu múzeí a knižníc: séria 72 fotografií pod názvom „Zábery z bojísk Šarišskej župy“ vyšla aj vo forme pohľadníc a možno ju považovať za obrazy spomienok na tie, aj v okruhu kunsthistorikov dobre známe dediny a obce, ktoré tento krát boli zvečnené okom vojnového spravodajcu.

SNM – Hudobné múzeum
Brämerova klúria, Žižkova 18, 810 06 Bratislava 16


Karol Elbert – skromný lyrik swingu
marec 2014 – apríl 2015
Karol Elbert vyštudoval kompozíciu, dirigovanie i klavír na bratislavskej Hudobnej a dramatickej akadémii. Umelcovu túžbu komponovať klasickú hudbu však nástup fašistickej ideológie pre jeho židovský pôvod nasmeroval do prostredia kaviarenskej zábavnej hudby. Skladateľova tvorba napokon posunula vývoj slovenskej populárnej hudby do swingovej éry. Výstava o živote i diele umelca.

SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku
Istrijská 68, Bratislava


Velikáni Chorvátskej Literatúry – Velikani Hrvatske kniževnosti
16.decembra 2014 – 28.februára 2015
Výber najvýznamnejších spisovateľov v chorvátskej literatúre. Ich život a dielo.