Operný večer Andrey Vizvári na počesť grófky Eleonóry Andrássy-Kaunitz

18. 7. 2017


SNM - Múzeum Betliar, TLAČOVÁ SPRÁVA 

OPERNÝ VEČER ANDREY VIZVÁRI NA POČESŤ GRÓFKY ELEONÓRY ANDRÁSSY-KAUNITZ 

22. júl o 18.00

Česká grófka Eleonóra Kaunitz (1862-1936) bola manželkou betliarskeho grófa Gejzu Andrássyho, významného podnikateľa, poľovníka a športovca. Jeho manželka sa veľmi rýchlo etablovala v kruhu uhorskej aristokracie a stala z nej jedna z najobdivovanejších dám v krajine. Grófka Eleonóra sa do našich dejín zapísala ako podporovateľka chudobných, školskej mládeže a spolkového života, povestná bola jej láska k hudbe, ktorú pripomínajú zmienky v literatúre i početné súbory partitúr v zbierkach kaštieľa Betliar. Veríme, že hudobné večery venované pamiatke tento osobnosti dejín nášho kaštieľa sa stanú tradíciou. 

Pozvanie múzea tento rok prijala operná speváčka, sólistka opery SND Andrea Vizvári, jedna z našich najtalentovanejších sopranistiek. V jej podaní zaznejú slávne operné árie zo záveru 19. a začiatku 20. storočia od svetoznámych hudobných skladateľov ako V. Bellini, G. Verdi, Ch. Gounod, G. Puccini, J. Strauss, E. Kálman a aj výber z piesní M. Schneidera – Trnavského.

Koncert sa bude konať v krásnom prostredí betliarskeho parku pred kaštieľom 22.7.2017 (v sobotu) o 18.00, v prípade nepriaznivého počasia v miestnom kultúrnom dome. Vstup je bezplatný. Po koncerte sa budú konať večerné prehliadky kaštieľa na tému "život jednej aristokratky - Eleonóra Kaunitz v Betliari".

Andrea Vizvári študovala operný spev na v Bratislave u Dagmar Bezačinskej-Podkamenskej. Pod jej vedením vyštudovala aj Vysokú školu múzických umení. Na pôde divadla v Detmolde (Nemecko) absolvovala trojmesačnú stáž (s rolou Oscara z Verdiho opery Maškarný bál), zúčastnila sa na majstrovských speváckych kurzoch, ktoré viedli: Sona Ghazarian, Peter Dvorský a Zlatica Livorová. Úspešne sa presadila na viacerých domácich i medzinárodných speváckych súťažiach: Medzinárodná spevácka súťaž Imricha Godina (2002; 1. cena, cena publika), Súťaž slovenských konzervatórií v Bratislave (2003; 1. cena), Medzinárodná súťaž Mikuláša Schneidra-Trnavského (2004; 2. cena, cena intendanta Lipskej opery, cena prezidenta Kanadského lyrického divadla, cena Hudobného centra), Medzinárodná spevácka súťaž Antonína Dvořáka (2005; laureátka), Medzinárodné interpretačné kurzy Sommerakademie Praha – Viedeň – Budapešť (2006; cena za najlepšiu interpretáciu). V roku 2010 jej udelilo vedenie časopisu Hudobný život cenu Objav roka 2010 za rolu Elvíry v Belliniho opere Puritáni. K najúspešnejším vystúpeniam tejto speváčky patria koncerty v Carnegie Hall v New Yorku, Musikverein vo Viedni, National Concert Hall v Dubline a galakoncert v Atelier lyrique de l'Opéra de Montréal, koncertné turné v Írsku, Holandsku, USA, Maďarsku a Poľsku. Účinkovala s Pražskou komornou filharmóniou na Janáčkovom festivale v Ostrave (B. Martinů, Kytice), spievala so Štátnou filharmóniou Košice (Mozart, Rekviem) a zúčastnila sa na koncertnom uvedení opery La serva padrona s umeleckým súborom Musica Aeterna.