Verejný odpočet SNM za rok 2017

20. 3. 2018


Dňa 20. marca 2018 o 10.00 sa v sídelnej budove Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave koná verejný odpočet hospodárenia a hodnotenia činnosti SNM za rok 2017. Podľa objemu spravovaného majetku (viac ako 100 objektov vrátane národných kultúrnych pamiatok, 2 múzeá v prírode a viac než 4 milióny zbierkových predmetov) je SNM najväčšou zbierkotvornou inštitúciou na Slovensku. 

K prioritám roku 2017 v SNM patrili: 
- obnova hradu Krásna Hôrka poškodeného požiarom (príprava projektovej dokumentácie a výtvarno-priestorového riešenia expozičného využitia hradu) 
- sprístupnenie a príprava ďalších expozičných celkov na Bratislavskom hrade (príprava a realizácia verejného obstarávania na realizáciu II. etapy Národnej historickej expozície na 3. poschodí, II. etapa realizácie depozitárov na 4. posch. na Bratislavskom hrade 
- pokračovanie projektu SNM-MŽK, Múzea holokaustu v Seredi – II. etapa 
- príprava obnovy a rekonštrukcie Spišského hradu v správe SNM-Spišské múzeum v Levoči 
- príprava obnovy a opráv objektov SNM-Múzea SNR v Myjave a príprava novej expozície 

SNM pokračovalo roku 2017 SNM v plnení cieľov spojených so správou, ochranou a prezentáciou kultúrneho dedičstva v súlade s Plánom hlavných úloh a Zriaďovacou listinou SNM. Na základe auditu Ministerstva kultúry SR sa venovala zvýšená pozornosť riadeniu, nastaveniu vnútorných riadiacich aktov a efektívneho fungovania riadiaceho a kontrolného systému a finančného riadenia v Slovenskom národnom múzeu. Bol vypracovaný nový Organizačný poriadok SNM, novelizované alebo pripravené nové smernice a príkazy generálneho riaditeľa, organizačné a rokovacie poriadky poradných orgánov generálneho riaditeľa SNM a upravené pracovné náplne niektorých kategórií zamestnancov. 

Vedenie múzea pokračovalo v realizácii obnovy niektorých objektov a prípravy nových expozícií – najmä v obnove hradu Krásna Hôrka, v príprave ďalšej etapy obnovy Spišského hradu, v realizácii 2. časti Národnej historickej expozície, v budovaní časti depozitárov na 4. posch. SNM-Historického múzea a v ďalšej etape budovania Múzea holokaustu v Seredi. V druhom polroku začala príprava komplexnej rekonštrukcie SNM-Múzea SNR na Myjave. Na činnosť organizácie mal vplyv aj celkový objem finančných prostriedkov. Napriek zvyšujúcemu sa príspevku od zriaďovateľa, objemu finančných prostriedkov získaným prostredníctvom prioritných projektov, zdrojom z EÚ a vlastným výnosom (najvyšším v rezorte kultúry), nebolo možné realizovať rozvojové projekty komplexnej rekonštrukcie a obnovy objektov (Etnografického múzea v Martine, Múzea Martina Benku, sídelnej budovy SNM a i.), odbornú ochranu zbierkového fondu (budovanie centrálneho depozitára pre múzeá v Bratislave, vybudovanie ústredného reštaurátorského a konzervátorského pracoviska) a tvorbu nových expozícií múzea. SNM postupne rieši nahromadené nedostatky minulých období, kedy sa do údržby a obnovy objektov investovalo minimálne. Rekonštrukcie menších objektov sú kryté často zo zdrojov EÚ a nórskych fondov. 

Pri realizácii aktivít múzeum prihliadalo aj na vytváranie imidžu inštitúcie vo verejnosti. Predstavuje ho nielen široká ponuka prezentačných aktivít, ale aj menej viditeľná práca múzejníkov v oblasti realizácie ostatných základných odborných činností s dôrazom na vedecko-výskumnú činnosť, ktorá poznatky pre tvorbu nových prezentačných aktivít pripravuje. Výsledky v oblasti vedy a výskumu, pozitívne hodnotenie aktivít múzea zo strany vedeckých partnerov podporujú rozvoj medziinštitucionálnej spolupráce na národnej aj medzinárodnej úrovni. 

Slovenské národné múzeum v roku 2017 získalo 29 647 nových akvizícií, čím stúpol celkový počet zbierkových predmetov na 4 125 445. Z toho bolo 5 323 zbierkových predmetov odborne ošetrených. SNM ako akreditované vedecko-výskumné pracovisko v uplynulom roku na riešilo 178 vedecko-výskumných úloh. Zároveň špecializované múzeá SNM vydali spolu 33 edičných titulov – časopisov (Múzeum a v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá), monografií (múzeum ďalej pokračovalo vo vydávaní titulov vo novej edícii Musaion), katalógov k výstavám, zborníkov, periodík a drobných tlačí). Pripravilo prvých 15 dokumentárnych filmov, ktoré sprístupňujú expozíciu Dejiny Slovenska návštevníkom so špeciálnymi potrebami. Verejnosti bolo predstavených celkom 57 expozícií (dokončili sa nové expozície Kmetianum a príroda Turca v zrekonštruovanom Múzeu Andreja Kmeťa v Martine) a 166 výstav, z ktorých Majster Pavol z Levoče. Ruky a zlato v službe ducha v Historickom múzeu a Klenoty z múzea. Ako sa zbiera hudba Hudobného múzea patrili k nosným výstavným projektom uplynulého roku. SNM zorganizovalo tiež 2 598 kultúrno-vzdelávacích aktivít, na ktorých sa zúčastnilo celkom 241 631 návštevníkov. Návštevnosť expozícií, výstav a kultúrno-vzdelávacích podujatí SNM v roku 2017 bola spolu 1 208 797 osôb, čo je v porovnaní s minulým rokom nárast návštevnosti o viac ako 207 000 osôb (temer 20 percent). Nárast počtu návštevníkov sa týka všetkých ukazovateľov – okrem počtu zahraničných návštevníkov. K najnavštevovanejším objektom patrili už tradične Spišský hrad (212 547), Zámok Bojnice (195 949), Sídelná budova SNM (124 097), Bratislavský hrad (114 153) a Kaštieľ Betliar s počtom 94 998 návštevníkov. 

Viac info vo výročnej správe SNM 2017 na: http://www.snm.sk/?vyrocne-spravy 


Mediálni partneri SNM