Nová publikácia k výstave Martin Benka

od 31. 7. 2019 do 31. 8. 2019


Obrazovo-textový katalóg k výstave Martin Benka vznikol pri príležitosti 130. výročia umelcovho narodenia. Okrem samotnej tvorby Martina Benku zachytáva život umelca, miesta, ktoré rád navštevoval i ľudí, ktorých rád stretával. Novú publikáciu si môžete zakúpiť v Múzejnom obchode na Bratislavskom hrade.

Chronologicky radenú maliarsku torbu dopĺňajú voľná kresba, návrhy na dizajn a ilustrácie umelca. „O jeho tvorbe pojednáva štúdia, ktorá spája Benkov život a zároveň vývoj maliarskej tvorby. Snažila som sa zachytiť jeho osobné kontakty, ktoré mu pomohli k tomu, aby sa začal venovať úžitkovej tvorbe, navrhoval obálky pre knihy," priblížila autorka, Monika Váleková. Publikácia zaujme i zdigitalizovaným písmom, ktoré samotný Benka navrhol. Týmto písmom sú v knihe uvedené umelcove citáty. „Napĺňa sa tým túžba Martina Benku, aby jeho písmo bolo používané. Veľa času venoval práve kreovaniu písiem, mnohé zostali v podobe rozpracovaných štúdií, náčrtov, ale mnohé používal aj na knižné obálky, ktoré on sám navrhoval," uviedla autorka výstavy a katalógu Monika Váleková.

Publikácia sa venuje i Múzeu Martina Benku, v ktorom umelec prežil posledných 12 rokov života. „O to, aby mal svoj vlastný dom s ateliérom, sa usiloval od 30. rokov 20. storočia. Nakoniec sa do svojho domu nasťahoval v roku 1959 a hneď v roku 1960 sa rozhodol, že celý dom s interiérom, s celoživotným dielom, s osobným vecami venuje Československému štátu," poznamenala autorka. Benkov dom spravuje Slovenské národné múzeum – Múzeá v Martine. Múzeum je zachované v podobe, ako ho umelec obýval.

K výstave Martin Benka boli vydané i dve ďalšie publikácie Martin Benka a Karol Plicka objavujú Slovensko a dvojjazyčný titul Martin Benka. Maľovanka. Prvý z dvoch menovaných predstavuje interaktívnu knihu prevádzajúcu čitateľa po regiónoch Slovenka prostredníctvom diel oboch umelcov. Druhý menovaný je určený detskému i dospelému čitateľovi. Publikácie nájdete i v našom E-shope SNM:
Martin Benka a Karol Plicka objavujú Slovensko
Martin Benka. Maľovanka

Výstavu v priestoroch SNM – Historického múzea na Bratislavskom hrade môžete navštíviť do 31. decembra 2019. Viac o výstave nájdete tu