Brány múzeí SNM sa opäť otvárajú

od 16. 4. 2021 do 24. 5. 2021


Slovenské národné múzeum (SNM) začne od pondelka 19. apríla 2021, na základe rozhodnutia ministerstva kultúry, s postupným otváraním všetkých svojich 18 špecializovaných múzeí na celom Slovensku. Tento krok je v súlade s rozhodnutím vlády o postupnom uvoľňovaní protipandemických opatrení. Múzeá SNM sa otvárajú po štyroch mesiacoch, rovnako na základe uznesenia vlády boli zatvorené od 19. decembra minulého roka.

„Od začiatku pandémie v marci 2020 sme boli postupne zatvorení v troch blokoch, a to po väčšinu roka. Otváranie našich múzeí bude postupné, predpokladám, že všetky budú návštevníkom prístupne v priebehu dvoch týždňov. Hoci v prípade niektorých zatiaľ iba čiastočne, z dôvodu prebiehajúcich stavebných prác alebo nepriaznivého počasia V mnohých máme pre návštevníkov pripravené prekvapenia – ako príklad môžem uviesť novú expozíciu v rodnom dome M. R. Štefánika v Košariskách," prezradil generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis.

Na základe rozhodnutia vlády budú v prvej fáze povolené len individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 metrov štvorcovej plochy, s negatívnym AG testom, nie starším ako 7 dní a s respirátorom. Presné informácie o dátumoch otvorenia a otváracích hodinách špecializovaných múzeí SNM budú pre záujemcov k dispozícii na stránke www.snm.sk a na stránkach a profiloch na sociálnych sieťach všetkých múzeí SNM.

„Chcem veriť, že pri dodržaní všetkých epidemiologických opatrení z našej strany, ako aj zo strany návštevníkov našich múzeí, sa postupný návrat k normálu už nezvráti. A že aj my už budeme môcť konečne a opäť natrvalo plánovať, organizovať výstavy a expozície, komunikovať s našimi priaznivcami nielen online, ale aj naživo. Múzeá bez návštevníkov sú tiché a smutné. Je čas poslať pandémiu koronavírusu z našich životov definitívne do múzea," dodal Branislav Panis.

Viac info:
Zuzana Vášáryová, Centrum múzejnej komunikácie SNM
zuzana.vasaryova@snm.sk; +421 915 032 062

Rámcový prehľad otvárania špecializovaných múzeí SNM

SNM – Prírodovedné múzeum
- Múzeum bude otvorené od utorka 27.4.2021 z dôvodu vykonávania dezinsekcie všetkých priestorov. 

SNM – Historické múzeum
- Otvorenie v pondelok 19.4.2021

SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov
SNM – Archeologické múzeum
SNM – Hudobné múzeum
- Múzeá SNM sídliace v spoločnej budove na Žižkovej ulici v Bratislave: Z dôvodu prebiehajúcich stavebných prác na Žižkovej ulici sprístupnia svoje expozície a výstavy od utorka 27.4.2021.

SNM – Hudobné múzeum – Kaštieľ v Dolnej Krupej
- Z dôvodu rekonštrukčných prác bude kaštieľ uzatvorený predbežne do októbra 2022. Park bude otvorený podľa otváracích hodín.

SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
- Pracoviská SNM – Múzea kultúry Maďarov na Slovensku v Dolnej Strehovej a v Košiciach budú otvorené od štvrtka 22.4.2021
- Pamätný dom Kálmána Mikszátha v Sklabini bude kvôli obnove expozície otvorený 28.5.2021

SNM – Múzeum židovskej kultúry
- Všetky pracoviská múzea v Bratislave, Seredi a Prešove budú otvorené už od pondelka 19.4.2021

SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku
- Otvorenie v utorok 20.4.2021

SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra
- Múzeum v Modre znovuotvorí dvere pre svojich návštevníkov v utorok 20.4.2021

SNM – Múzeum Červený Kameň
- Múzeum budú môcť návštevníci opätovne navštevovať od utorka 20.4.2021. Budmerický kaštieľ bude znovuotvorený od 24. apríla 2021, vždy cez víkend.

SNM – Múzeum Slovenských národných rád
- SNM - Múzeum SNR v Myjave bude sprístupnené verejnosti od utorka 20.4.2021, SNM - Múzeum M. R. Štefánika v Košariskách otvorí svoje brány pre verejnosť 4.5.2021 (symbolicky v deň 102. výročia tragickej smrti gen. M. R Štefánika).

SNM – Múzeum Bojnice
- Múzeum otvorí pre verejnosť v utorok 20.4.2021.

SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek
- Z dôvodu pokračujúcej rekonštrukcie strechy severného krídla barokového kaštieľa bude múzeum na hrade Modrý Kameň otvorené od 15. mája 2021. Pre pohyb návštevníkov bude pripravený bezpečný a nerušený vstup a pohyb v expozíciách múzea a na vyhliadkovej terase starého hradu mimo zóny staveniska.

SNM – Múzeá v Martine
- Všetky múzeá SNM v Martine otvárajú v utorok 20.4.2021

SNM – Múzeum Betliar
- Kaštieľ Betliar aj Mauzóleum grófa Dionýza a Františky Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí budú otvorené od utorka 20.4.2021

SNM – Spišské múzeum
- Múzeum v Levoči otvára v utorok 20.4.2021, Spišský hrad podľa počasia (dátum bude upresnený)

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry
- Múzeum vo Svidníku otvára kultúrno-historickú a umeleckohistorickú expozíciu v utorok 20.4.2021, národopisná expozícia v prírode (skanzen) otvára v nedeľu 2.5.2021

SNM – Múzeum rusínskej kultúry
- Múzeum v Prešove otvára brány pre návštevníkov od pondelka 19.4.2021