Nové čísla časopisov Múzeum a Pamiatky a múzeá


Vychádzajú nové čísla časopisov Múzeum a Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo. Časopis Múzeum vydáva Slovenské národné múzeum, Pamiatky a múzeá vychádzajú v spolupráci SNM a Pamiatkového úradu SR. Kúpiť si ich môžete v múzeách SNM a čoskoro aj online prostredníctvom E-shopu SNM. 

Aktuálne číslo časopisu Múzeum s podtitulom Made in Czechoslovakia II prináša pokračovanie témy dokumentácie priemyslu a hospodárstva v Československu, ktorá bola v periodiku otvorená minulý rok. Články sú venované sklárskej výrobe dokumentovanej v Novohradskom múzeu v Lučenci, textilnej výrobe spracúvanej Múzeom v Kežmarku či pivovarníctvu, ktorým sa zaoberá Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Slovenské banské múzeum predstavilo svoj projekt zameraný na textilný priemysel v Banskej Štiavnici. Téma pokračuje príspevkami venovanými dizajnu produktov výrobného družstva Pokrok Žilina a dokumentácii dizajnu obuvi v Československu v rokoch 1945 – 1989. Prináša tiež pohľad do Múzea Tesla v Třešti a predstavuje motor DV-2 ako vrchol strojárenskej výroby na Slovensku. 

Obsah časopisu Múzeum  (PNG, 663,9 kB)

Tretie tohtoročné číslo časopisu Pamiatky a múzeá je venované prezentácii výsledkov 29. ročníka výročných cien časopisu, ktorých cieľom je odmeniť a zviditeľniť významné počiny z oblasti starostlivosti o kultúrne dedičstvo Slovenska. V úvode možno nájsť zoznam všetkých 151 nominácií za rok 2019 v 10 kategóriách: objav – nález, akvizícia, expozícia, výstava, publikácia, menšia publikácia – drobná tlač – periodiká, obnova – adaptácia, reštaurovanie, akcia – podujatie – dlhodobé projekty, film – audio – video – multimédiá. Ďalšie príspevky sú venované mestu Piešťany, v ktorom boli otvorené Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2020. Rozhovor pre Pamiatky a múzeá 3/2020 poskytla generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá. 

Obsah časopisu Pamiatky a múzeá. Revue pre kultúrne dedičstvo (PNG, 617,1 kB)