Dámy a páni, držte si klobúky!

od 30. 4. 2015 do 30. 8. 2015

Výnimočné svojimi majiteľmi, podivuhodné tvarom i bežné účelom sú klobúky a rôzne iné pokrývky hlavy. Ich podobu od polovice 19. storočia a spôsob výroby prezentuje výstava Dámy a páni, držte si klobúky! V spolupráci s Múzeom Novojičínska ju pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine. V Etnografickom múzeu ju návštevníci majú možnosť vidieť od 30. apríla do 30. augusta 2015.

Viete, čo nosili známe i bežné hlavy?
Výstava predstavuje pokrývky hláv významných osobností politického a kultúrneho života i športu. Sú medzi nimi klobúky následníka habsburského trónu arcivojvodu Františka Ferdinanda d´Este, Tomáša Garriguea a Jana Masarykovcov, Milana Rastislava Štefánika, Edvarda Beneša, ale i Martina Benku či Vlastimila Harapesa.
Okrem klobúkov z Európy návštevníci uvidia aj exotické pokrývky hláv z Ázie (Blízky Východ, Čína, Mongolsko, Vietnam), Severnej Ameriky (USA a Kanada) či Latinskej Ameriky (Brazília, Bolívia, Mexiko).
Medzi cylindrami, pinčmi a čepcami zaujmú aj vojenské prilby, cirkevné birety alebo klobúk arcibiskupa. Zastúpené sú aj klobúky a čepce, ktoré sú súčasťou slovenského ľudového odevu. K najpôsobivejším exponátom však patrí kolekcia dámskych dobových klobúkov z dielní renomovaných českých modistiek.
Okrem možnosti odfotiť sa v dobovom klobúku je súčasťou tejto výstavy aj historická klobučnícka dielňa a projekcia filmov, ktoré približujú výrobu a používanie klobučníckych výrobkov.

Nový Jičín – mesto klobúkov
Už na začiatku svojej existencie potrebovalo ľudstvo chrániť svoje telo i hlavu, čo bolo dôvodom vzniku nielen odevu, ale aj jeho súčiastok, medzi ktoré  pokrývky hlavy určite patria.
V meste Nový Jičín sa napríklad vyrábali rôzne pokrývky hlavy už v stredoveku. Vznikali tu špecifické profesie a pracovné postupy, ktoré sa zaoberali výrobou bavlnených ženských šatiek, kožených mužských čiapok, vojenských železných prílb, cirkevných pokrývok hlavy alebo priamo plstených klobúkov, ktorých názov je pravdepodobne odvodený z tureckého slova „kalabak“ alebo tatárskeho „kalpak“.
Z novojičínskej dielne klobučníka Johanna Nepomuka Hückela neskôr v druhej polovici 19. storočia vznikla známa a úspešná továreň na klobúky. Mesto sa postupne stalo svetovo najznámejším strediskom výroby klobúkov a pokrývok hlavy, ktorého továrne produkovali výrobky do celého sveta. Pokračovateľom tejto tradície je firma TONAK. Múzeum v Novom Jičíne sa práve z týchto dôvodov stalo vlastníkom najväčšej kolekcie pokrývok hlavy na svete. Putovná výstava Dámy a páni, držte si klobúky! prezentuje toto unikátne kultúrne dedičstvo.


Zaujala Vás výstava a radi by ste sa na nej zúčastnili s Vašou triedou? Objednajte si návštevu!

tel. č.: 043/ 41 310 11
e-mail: snmmartin@snm.sk

otváracie hodiny:
utorok – piatok: 9.00 – 17.00 hod.
sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.