Dotyky s ľudovou kultúrou - Symbol a ornament

od 17. 9. 2015 do 6. 3. 2016

Ľudová kultúra očami mladých – to je hlavný motív výstavy Dotyky s ľudovou kultúrou. Na jej vernisáž Vás pozývame do Slovenského národného múzea v Martine vo štvrtok 17. septembra 2015 o 15.00 hod. Študenti umeleckých škôl z Trenčína a Ružomberka Vám v Slovenskom národnom múzeu v Martine ukážu, čo si predstavia, keď sa povie symbol a ornament. Otvorenie výstavy študentských prác bude spojené s módnou prehliadkou.

Tretí ročník výstavy Dotyky s ľudovou kultúrou s podtitulom Symbol a ornament predstaví práce študentov Školy úžitkového výtvarníctva Ružomberok a Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Mladí umelci sa pri svojej tvorbe inšpirovali piatimi tradičnými symbolmi a ornamentmi použitými na zbierkových predmetoch Slovenského národného múzea v Martine.

Na základe návštevy múzea a bližšieho pohľadu na muzeálne predmety vytvorili študenti vlastné práce, ktoré spracovali do podoby dekoratívnych predmetov, produktového dizajnu, textilných prác, kostýmov alebo napríklad fotografie a grafiky.

Projekt Dotyky s ľudovou kultúrou vznikol v roku 2007. Slovenské národné múzeum v Martine oslovilo po predošlých úspešných spoluprácach umelecké školy z Ružomberka a Trenčína. Študenti sa vtedy mohli v múzeu bližšie zoznámiť so zbierkovými predmetmi a svoju inšpiráciu detailom alebo motívom pretavili cez svoj pohľad do textilnej tvorby, grafiky alebo napríklad animácie. Prvý ročník projektu, ktorý sa realizoval v roku 2009, sa odvíjal od témy ľudového odevu, pre druhý ročník v roku 2012 vybralo múzeum zo svojich depozitárov pre študentov ľudové hračky.

To, ako sa mladí umelci dotýkali ľudovej kultúry a ako sa ľudová kultúra dotkla ich, si môžete pozrieť v Slovenskom národnom múzeu v Martine – Etnografickom múzeu na Malej hore 2 od 18. septembra 2015 do 28. februára 2016.

 

Tešíme sa na Vašu návštevu!

 

 


 

Zaujala Vás výstava a radi by ste sa na nej zúčastnili s Vašou triedou? Objednajte si návštevu!

 

tel. č.: 043/ 41 310 11
e-mail: snmmartin@snm.sk

 

otváracie hodiny:
utorok – piatok: 9.00 – 17.00 hod.
sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.

 

 

Kontakt pre bližšie informácie:

Mgr. Elena Zahradníková
tel.: 043/24 54 235
e-mail: elena.zahradnikova@snm.sk

 

dotyky s ludovou kulturou symbol a ornament