Krásna nevesta

od 15. 4. 2016 do 19. 2. 2017

Svadba je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote človeka. Nevesta ju prežíva veľmi intenzívne a snaží sa, aby tento deň bol nezabudnuteľný.

Dúfame, že nezabudnuteľnou, a to nielen pre vydajachtivé dámy, sa stane aj výstava s názvom Krásna nevesta. Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum ju otvorí v piatok 15. apríla 2016 o 16.00 hod. Súčasťou vernisáže bude aj módna prehliadka svadobných šiat.

Výstava bude príťažlivou ukážkou trendov a zmien, ktorými prešiel svadobný odev žien v ľudovom i mestskom prostredí od začiatku 20. storočia do súčasnosti, teda približne za 100 rokov. Stal sa tak fenoménom dokazujúcim nielen premenlivosť módy ale aj odrazom osobného vkusu.

Najatraktívnejšou časťou výstavy bude svadobný odev neviest v jeho dobových premenách. Popri prezentácii vlastného zbierkového fondu múzea nás zaujímalo i to, čo ukrývajú skrine návštevníčok. Preto sme veľmi radi, že ich téma oslovila a podstatnú časť výstavy tvoria práve šaty požičané od dámskej časti našej návštevníckej verejnosti.

Okrem odevu bude súčasťou výstavy aj prezentácia ďalších predmetov súvisiacich so svadobným dianím – svadobných oznámení, fotografií a v neposlednom rade aj dnes už zabudnutého fenoménu – telegramov.

 


 

Zaujala Vás výstava a radi by ste sa na nej zúčastnili s Vašou triedou? Objednajte si návštevu!

 

tel. č.: 043/ 41 310 11
e-mail: snmmartin@snm.sk

 

otváracie hodiny:
utorok – piatok: 9.00 – 17.00 hod.
sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.

 

krasna nevesta