Krásny i užitočný smalt z Hronca

od 13. 11. 2015 do 7. 1. 2016

Nie je to tak dávno, čo smaltované výrobky tvorili neodmysliteľný inventár domácností. Krásne i užitočné - taniere, hrnce, pekáče, kanvice, čajové a kávové súpravy, vedrá či nádoby na vodu slúžili najmä v kuchyni. Ich využitie i podoby vyzdvihuje výstava "Smalt z Hronca... alebo krásne i užitočné", ktorú pripravilo Horehronské múzeum v Brezne. V Slovenskom národnom múzeu v Martine ju budete môcť vidieť od 13. novembra 2015 do 7. januára 2016.

Kurátorka výstavy Zuzana Michelčíková pripravila reprezentatívny výber smaltovaných predmetov - okrem výrobkov používaných v domácnostiach predstavuje výstava rôzne spomienkové a jubilejné predmety, náhrobné a nápisové tabuľky, interiérové a exteriérové doplnky či hygienické pomôcky a detské hračky. Súčasťou sú aj krátke texty o histórii smaltu, smaltovacích techník, ako aj stručnú históriu smaltovne v Hronci. Tá začala svoju výrobu v roku 1885 a v roku 1900 už prezentovala svoje výrobky na výstave v Paríži. Smaltovňa fungovala striedavo pod súkromnou i štátnou správou až do roku 1943, keď celé zariadenie smaltovne odkúpila firma Scholz v Matejovciach a výroba smaltu v Hronci zanikla.

Výstavu "Smalt z Hronca... alebo krásne i užitočné" nájdete v Etnografickom múzeu do konca vianočných prázdnin.

 

 

čo je smalt?
Smalt je ľahko taviteľná sklovitá hmota, ktorá na kove vytvára celistvý hladký a lesklý ochranný povlak. Chráni tak kovový podklad pred hrdzavením a zároveň je ľahko udržiavateľná.

 

 


 

Zaujala Vás výstava a radi by ste sa na nej zúčastnili s Vašou triedou? Objednajte si návštevu!

 

tel. č.: 043/ 41 310 11
e-mail: snmmartin@snm.sk

 

otváracie hodiny:
utorok – piatok: 9.00 – 17.00 hod.
sobota – nedeľa: 10.00 – 18.00 hod.