Noc múzeí a galérií v martinskom múzeu

21. 5. 2016, 18:00

Aj tento rok sa Slovenské národné múzeum v Martine pridá k projektu Noc múzeí a galérií, ktorý otvára pre verejnosť dvere kultúrnych inštitúcií na celom svete. Naše múzeum bude preto v sobotu 21. mája 2016 otvorené pre všetkých od 18.00 h. až do neskorej noci. Príďte si užiť múzeum plné zábavy a pohody. A o čom tohoročná Noc múzeí a galérií bude?

Nielen krásne nevesty
Výstava Krásna nevesta je príťažlivou ukážkou trendov a zmien, ktorými prešiel svadobný odev žien v ľudovom i mestskom prostredí od začiatku 20. storočia do súčasnosti, teda približne za 100 rokov. Okrem takmer päťdesiatky vystavených šiat, ktoré nám zapožičali naše návštevníčky, budete mať možnosť uvidieť aj tie, ktoré sa na výstavu už nezmestili. Počas módnej prehliadky o 20.00 hod. vám predvedú členky folklórnej skupiny Lysec svadobné šaty od 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť.
Na svadbu sa zahrá Detský folklórny súbor Turiec, ktorý o 19.00 hod. predstaví mošovskú svadbu v programe Starý Putra syna žení.
Vo veciach lásky poradí či počaruje ľúbostná poradňa.

Archeológia je krásna drina
Prácu archeológa budete môcť zažiť na výstave Avari a Slovania na sever od Dunaja. Aké to je vyhrabávať poklady spod zeme si vyskúšate na vlastnej koži.
Svoju šikovnosť budete môcť otestovať aj v kvíze či pripravených tvorivých dielňach.

Tajomstvá prírody
Až do zotmenia budete mať možnosť spoznávať taje muzeálnej záhrady, ktoré vám priblížia odborní pracovníci SNM – Múzea Andreja Kmeťa. S nimi sa dozviete mnoho zaujímavostí o rastlinách a živočíchoch, ktoré ju obývajú. Múzejná záhrada od apríli ožila vďaka brigádam Hybaj hrabať, ktoré pripravilo OZ Premena – Spolupráca v Turci.

Múzeum nie sú len vitríny
Okrem dobrej zábavy myslíme i na žalúdky našich návštevníkov a budeme mať pripravené aj niečo malé pod zub a voňavé čaje zo záhradiek a lúk Múzea slovenskej dediny.
Noc múzeí a galérií je skvelý spôsob, ako ľuďom ukázať, že múzeum nie je len budova bez života, plná vitrín a predmetov, ktorých sa nemôžeme dotýkať, ale naopak, že je to miesto, kde sa dá naučiť kopec vecí a zažiť veľa zábavy.
Tešíme sa na vás v sobotu 21. mája 2016 od 18.00 do 23.00 hod. v budove Slovenského národného múzea v Martine na Malej hore 2.

Vstupné:
deti do 15 rokov – zdarma
dospelí – 2 €
študenti, seniori – 1 €

noc muzei a galerii