Nábytok v múzeu

od 28. 6. 2019 do 29. 9. 2019


SNM – Historické múzeum pozýva na výstavu, ktorá odhaľuje procesy a cestu zbierkového predmetu v múzeu, kým sa môže prezentovať ako exponát. Pozrite si slohový i ľudový nábytok, ktorý prešiel revitalizáciou a následne digitalizáciou. Väčšina z viac ako sto vystavených exponátov je zreštaurovaná. V rokoch 2016 – 2018 vynaložilo múzeum nemalé finančné prostriedky na obnovenie a ošetrenie 58 kusov nábytku, ktoré reštauroval Pamiatkový úrad SR — Oblastný reštaurátorský ateliér Levoča. Koncepcia výstavy prezentuje nábytok rozdelený do skupín podľa témy predstavujúcej základné odborné múzejné činnosti so zbierkovými predmetmi. Na výstave sprevádzajú návštevníka i digitálne technológie, ktoré približujú obrazový materiál súvisiaci s procesom reštaurovania a najmä stav po reštaurovaní. Výstavu oživí ukážka inšpirácie ľudovými prvkami v súčasnom umení v podobe troch svetelno-zvukových objektov "ECHO" výtvarníka Mareka Kvetana.

Hravá línia výstavy 
Pre všetkých pátračov, malých i veľkých, ukrýva výstava detektívnu hru. Odhaľte predmet na základe kľúčových slov. Podrobné inštrukcie k hre nájdete priamo vo výstave.

Kurátorky výstavy: Alena Piatrová a Jasna Gaburová


 
Truhla, Štrba, polovica 19. storočia
Stolička s čalúneným sedadlom, Thonet, Rakúsko-Uhorsko, okolo 1907
Autor návrhu: Jozef Hoffmann
V katalógu firmy Thonet, č. 728, variant známej stoličky FledermausKreslo a stolička z ohýbaných trubiek, súčasť jedálenského kompletu
Československo, 30. roky 20. storočia