Rimania a Slovensko

od 3. 12. 2021 do 9. 1. 2023

Rimania a Slovensko

O výstave Rimania a Slovensko hovorí Juraj Kucharík

Archeologicko-historická výstava o dejinách územia Slovenska v 1. až 4. storočí, kedy sa nachádzalo v susedstve Rímskej ríše a z malej časti bolo jej priamou súčasťou. Poukazuje na problematiku archeologických a historických prameňov, archeologický výskum a dejiny výskumu rímskej doby na Slovensku. Výstava zdôrazňuje význam rímskej doby na území Slovenska, ktoré ako priestor na hranici bolo pozoruhodným stretom dvoch odlišných kultúr – rímskej a germánskej. Pojednáva o období, keď antickí autori písali o oblasti dnešného Slovenska a naše územie sa dostalo na pole významných politických udalostí – ako napr. tzv. markomanské vojny. Výstava prostredníctvom takmer 250 predmetov z domácich a zahraničných inštitúcii, hromadných nálezov mincí ako aj raritných predmetov z germánskych hrobov poukazuje na výsledky archeologického a historického výskumu rímskej doby na Slovensku posledných desaťročí, ktoré priniesli poznatky v medzinárodnom kontexte. Výstava je výsledkom autorského kolektívu pracovníkov Slovenského národného múzea, Múzea mesta Bratislavy, Archeologického ústavu SAV, Podunajského múzea v Komárne a Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Vznikla pri príležitosti pripomenutia si 2000. výročia Vanniovho kráľovstva a úspešnej nominácie slovenských lokalít do zoznamu UNESCO v rámci zápisu Dunajský Limes – západná časť.

K výstave vyšiel odborný slovensko-anglický katalóginteraktívna knižka pre žiakov. K výstave prebieha tiež pestrý sprievodný program.

Komisár výstavy

Juraj Kucharík

Autori výstavy

Igor Bazovský, Kristián Elschek, Marek Gere, Katarína Harmadyová, Juraj Kucharík, Ľudovít Mathédesz, Margaréta Musilová, Ján Rajtár, Jaroslava Schmidtová, Boris Stoklas, Vladimír Turčan, Vladimír Varsik 

Podmienky súťaže (PDF, 475,5 kB)