Zaujímavosti zbierkového fondu


Kachľová pec
, nachádzajúca sa v Izbe Žofie Serédyovej. Kachlice s modrobielou polevou a reliéfnou výzdobou v podobe granátového jablka. Vežička štvorboká, korešpondujúca s ohniskovou časťou, ukončená profilovanou rímsou a hrebeňom z akantových listov. Habánska práca, Banská Bystrica, 17. storočie.

Kreslo multifunkčné
, s možnosťou použitia ako kľačadlo. Dubové drevo s vyrezávanou dekoráciou, sedadlo čalúnené zelenou kožou. Stredná Európa, 18. storočie.

Nádoba na chladenie vína,
medená, oválneho, mierne kónického tvaru s dvomi pohyblivými uchami z kovaného železa. Plášť nádoby je celoplošne zdobený tepaným rastlinným motívom a horizontálnou kanelúrou. Pod horným okrajom nápis: VEREHRET DVRCH ANDREAS LONGINVS. V: HANS WASSERBVRGER KVPFERSCHMIT IN LUVTSCHAV MATHEVS RITMILNER. Levoča, 1656.

Pohrebný koč
vyrobený na prevoz telesných ostatkov grófky Františky Andrássyovej zo železničnej stanice v Rožňave do mauzólea v Krásnohorskom Podhradí 26. októbra 1904. Z čierneho lešteného dreva, s obrubou v podobe brečtanu, s nárožnými, plasticky vyrezávanými hlavami, na streche koča vyrezávaný vankúš s grófskou korunkou zo zlátenej mosadze. Na bočných oknách erb a rodové heslo monockých Andrássyovcov: „Non videri sed esse.“ Na zadnom skle nápis „Franciska“. V štyroch rohoch koča sú umiestnené bronzové lucerny. Koč bol vyrobený v Mníchove v roku 1904.

Ceremoniálna kosa
– úderná a sečná zbraň na dlhej násade určená pre dvornú stráž kráľa Mateja. Jednosečná, obojstranne zdobená čepeľ s cizelovaným a rytým rastlinným motívom. V hornej polovici v listovom venci postava Panny Márie a nápis: Mathias Rex 1616, pod ním v spodnej časti figurálna výzdoba. Stredná Európa, 1616.

Meč obojručný
, s oceľovou rovnou dvojsečnou čepeľou. Záštitné oblúky oválne, priečka priama, na koncoch vykovaná do tvaru štylizovanej ľalie. Ostroha nemeckého typu v tvare polmesiaca. Rukoväť drevená, zosilnená výpletom z drôtu a ukončená železnou štvorbokou hlavicou. Stredná Európa, 1550 – 1650.

Kostýmový kord
– rapír s obojstrannou oceľovou čepeľou zdobenou leptaným ornamentom a nápisom „TOLEDO.“ Rukoväť s opletením, obtiahnutá kožou. Hlavica železná, vajcovitého tvaru, ukončená gombíkom. Južná Európa, 1575 – 1599.