Čipky, mašle, klobúčiky


Milé deti!

Kým sa brány nášho múzea zase otvoria, radi by sme vás pozvali na malú exkurziu do sveta detí zo šľachtických rodín ako boli aj Andrássyovci, ktorí žili v kaštieli Betliar. U nás v kaštieli sa zachovalo všetko v pôvodnom stave, takže ak k nám zavítate, budete mať pocit, že o chvíľu sa vráti gróf a grófka so svojimi deťmi aj s návštevou, ktorá prišla na poľovačku a zdržia sa v kaštieli niekoľko týždňov, preto prišli deti aj so svojou vychovávateľkou. V kaštieli sa okrem nábytku, obrazov a sôch zachovalo aj viac ako 10 tisíc fotografií, jednak z ateliérov, ktoré vyhotovili skúsení fotografi s rôznymi rekvizitami (hračky, kusy nábytku), ale aj také, ktoré fotografovali členovia rodiny v prírode pri rôznych voľno-časových aktivitách. Deti vidíme na týchto fotografiách veľmi často a tie majú svoje osobité čaro.

Ak sa pozrieme na tieto fotografie zblízka, zistíme, ako sa deti pred sto až sto päťdesiatimi rokmi obliekali.V 16. a 17. storočí ani nemôžeme hovoriť o detskej móde. Deti obliekali do úzkych a zložitých prezdobených šatočiek, ktoré vyzerali ako odevy dospelých a preto boli veľmi nepohodlné. Na vhodnejšie oblečenie museli počkať ešte pár storočí. Až v 19. storočí začali deti obliekať do vzdušnejších pohodlnejších modelov, ktoré boli viac prispôsobené hrám a pohybu, ale napriek tomu stále pripomínali oblečenie dospelých.

Najmenšie detičky dostali biele šatôčky, ktoré boli dlhšie, ako ich výška vyžadovala, na hlave mali čepček, alebo čiapočku, ktorá chránila aj uši. Až do veku 5-6 rokov nosili rovnaké oblečenie dievčatá aj chlapci a na fotografiách ich vieme rozlíšiť iba podľa popisu. Aj chlapci nosili dlhé košieľky alebo šaty, aj keď menej zdobené ako dievčatá.


 

Prechod od dievčenského ku chlapčenskému oblečeniu bol sprevádzaný prvým odborným ostrihaním vlasov. Dievčatá potom začali nosiť biele, alebo svetlé šaty rovného strihu, alebo v tvare písmena „A", zdobené volánikmi a čipkou. Vlasy mali starostlivo učesané, vytvarované do vĺn, zopnuté mašľami a dozdobené klobúčikmi so stuhou. Sukne siahali pod kolená a spod sukní a šiat vykúkali tmavé ponožky alebo pančuchy. Dopĺňali ich vysoké topánky na šnurovanie alebo na gombíky.


  

Chlapci nosili väčšinou nohavice po kolená, k tomu košeľu, pletenú vestu alebo pulóver, kabátik, čiapku alebo klobúk. Podobne ako dievčatá, tiež nosili vysoké tmavé topánky na šnurovanie. Veľmi bolo módne aj jazdecké oblečenie vrátane čižiem pod kolená.

  

Samozrejme aj oblečenie detí podliehalo módnym trendom. Pred viac ako sto rokmi prišlo do módy matrózové oblečenie – oblečenie pripomínajúce námorníkov. Toto oblečenie môžeme na fotografiách vidieť najčastejšie. 

  

Šaty pre všedný deň šil niekto šikovný z personálu, tie slávnostnejšie sa už rodičia zadávali krajčírkam alebo do módnych salónov.