Poľovnícke dni a Gaštanové slávnosti

od 1. 10. 2010, 15:00 do 3. 10. 2010, 21:00

 

Bohatý kultúrny program a jedinečnú formu prezentácie poľovníckych združení i oslavu najcharakteristického stromu v Modrom Kameni Vám ponúkajú tohtoročné Poľovnícke dni spojené s Gaštanovými slávnosťami.

 

1. októbra 2010 - PIATOK - Poľovnícky seminár

V piatok od 16:30 sa v kaštieli uskutoční odborný seminár nielen pre poľovníkov. Témou tohtoročného seminára bude "Srnčia zver v poľovných revíroch Slovenska".

 

2. októbra 2010 - SOBOTA - Gaštanové slávnosti

Jedlé gaštany a Modrý Kameň majú spoločnú históriu už niekoľko storočí. Každoročne vzdávame úctu týmto stromom, ktorých výskyt v Modrom Kameni je najpočetnejší na Slovensku. Program na nádvorí hradu začína o 10:00 detskými hudobnými a tanečnými vystúpeniami Základnej umeleckej školy v Modrom Kameni, po nich nasleduje vystúpenie dychovej hudby Hradčianka a folklórneho súboru Krtíšanček. Podujatím sprevádza ľudový rozprávač, čakajú na vás rôzne "gaštanové" súťaže, jesenná výstava žiakov ZŠ s MŠ v Modrom Kameni, ochutnávka gaštanových koláčov, výstava výšiviek Klubu dôchodcov i výstava fotografií Modrého Kameňa. V rámci podujatia si zároveň pripomenieme 720. výročie prvej písomnej zmienky o Modrom Kameni z roku 1290. Program vyvrcholí hudobným vystúpením speváka Otta Weitera a rockovej skupiny Metalinda. Vstup na podujatie je voľný.

 

3. októbra 2010 - NEDEĽA - Poľovnícke dni

Tradičné podujatie je jedinečnou formou prezentácie poľovníckych združení a spolkov, propagujúcich myšlienku ochrany a lovu zveri a priblíženia spôsobu lesného hospodárstva. Podujatie začína o 10:30 slávnostnou Hubertovou Sv. Omšou na nádvorí hradu. Po nej nasleduje hudobné vystúpenie skupiny Projekt, na Slovensku jedinečná súťaž vo varení poľovníckeho guľášu, prenesiete sa do stredoveku s lukostrelcami a sokoliarmi, zažijete prestrelku kovbojov a indiánov. Pozrite si tiež ukážky z kynológie, módnu prehliadku, vyskúšajte si poľovnícke oblečenie, ale aj posedy a iné vybavenie poľovníkov. Ochutnajte výborný guláš, lokše a iné dobroty pri pohári dobrého vínka alebo sa zabavte na ľudovej veselici na nádvorí hradu. Súčasťou podujatia je otvorenie výstavy "Dravce Slovenska" z autorskej dielne Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici. Vstup na podujatie je 2 € pre dospelých a 1 € pre deti a dôchodcov.