Grófka bez kaštieľa

od 4. 12. 2018 do 30. 4. 2019


SNM-Múzeum Betliar pripravuje vo svojich priestoroch v kaštieli Betliar novú výstavu Grófka bez kaštieľa. Elizabeth Olgyay Andrássy a jej pozostalosť. Výstava potrvá od 4. decembra 2018 - 30. apríla 2019. 

Vernisáž výstavy sa uskutoční 4. decembra 2018 o 17.00 h. Viac informácií o vernisáži 

Životný príbeh Elizabeth Olgyay Andrássy (1924−2017), grófky bez kaštieľa, je jedným z mnohých príkladov smutných osudov, ktoré v období od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie až po pád komunistického režimu v roku 1989 postihli tisícky rodín. Vďaka veľkorysému daru jej dcéry Joy prinášame výstavu, ktorá chce oponovať nezmyselným nostalgiám za diktatúrou socialistov, byť kritická k sympatiám s fašistami a ktorá chtiac-nechtiac kladie vedľa seba slobodu Spojených štátov amerických a obmedzenia v Kadarovskom Maďarsku či v Československu.

Elizabeth Olgyay Andrássy ako veľmi mladá spoznala nezmyselnosť rozdeľovania ľudí podľa pôvodu či národnosti. Ako dvadsaťtriročná prišla takmer o všetko hmotné, no predovšetkým o svoj domov a so svojou rodinou začala žiť v cudzine. Vďaka životaschopnosti a vzdelanosti si naša šľachta našla svoje miesto a uplatnenie aj v ďalekom zahraničí. Ovládali jazyky, boli rozumnými hospodármi, vedcami, oddanými dobrovoľníkmi i spisovateľmi, a tak sa Elizabeth a jej rodina zaradili medzi vážené osobnosti Nového sveta.

Ani napriek úplne iným okolnostiam však na svoje korene nezabudla a so záujmom sledovala osudy ďalších členov rodu, politický vývoj v „zakázanej" vlasti a hneď, ako to bolo možné, miesta svojej mladosti a niekdajšie rodové sídla, či presnejšie ich zvyšky, navštívila. Len ten, kto to zažil, vie, aké je to túžiť po domove... Elizabethina túžba po trvalom návrate sa, bohužiaľ, naplnila až po jej smrti. Podľa svojho želania je pochovaná v rodinnej hrobke Andrássyovcov na hrade Krásna Hôrka, vedľa svojho prastarého otca.

Tešíme sa na tretnutie s Vami!