Derniéra výstavy 1890 - Seriál vs. história

1. 10. 2017

SNM-Múzem Betliar pripravilo na záver mimoriadne úspešnej letnej sezóny derniéru doteraz najnavštevovanejšej výstavy s názvom „1890 - Seriál vs. história", ktorú doteraz videlo takmer 65 000 návštevníkov. Srdečne Vás pozývame na zhodnotenie letnej sezóny a na prípitok s kurátormi, kde Vás oboznámime s našimi plánmi na nastávajúcu zimnú a letnú sezónu.

Okrem dobrej jazzovej hudby v podaní Mariety Roxerovej a Petra Henriczyho a prípitku Vám ukážeme aj unikátny nález stredovekého rukopisu, tzv. Knihy hodiniek Ilony Andrássyovej, za ktorú dostalo naše múzeum prestížnu cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii Objav roka.

Nezabudnite, už iba posledných niekoľko dní si môžete pozrieť v stálej expozícii kaštieľa Betliar rekvizity a kostýmy zo seriálu 1890 a výstavu mapujúcu záver 19. storočia, na ktorej prezentujeme vyše 120 zbierkových predmetov zo slovenských a zahraničných múzeí a inštitúcií. Pozrieť si môžete aj šperky grófky Františky Andrássyovej a jej šaty, ktoré boli len nedávno kompletne zreštaurované. Medzi šatami a módnymi doplnkami, ako sú kabelky či slnečníky si najväčšiu pozornosť zaslúži jedinečná smútočná róba z čierneho hodvábu, ktorú mala grófka Františka na pohrebe cisárovnej Sisi v roku 1898. Umenie konca 19. storočia reprezentuje na výstave plagát významného českého maliara tvoriaceho v Paríži Alfonza Muchu, diela Ladislava Mednyánszkeho či svetovo známeho francúzskeho sochára Augusta Rodina.

Druhá polovica 19. storočia je charakteristická predovšetkým množstvom vynálezov a technických výdobytkov, ktoré sú aj na výstave zastúpené. Návštevníci môžu obdivovať jeden z prvých telefónov, bicykel, radiátory, fotoaparáty a i., ktoré na výstavu zapožičalo Technické múzeum v Košiciach.

Tešíme sa na Vás 1. októbra o 16.00 v kaštieli Andrássyovcov v Betliari!