Operný večer na počesť grófky Eleonóry Andrássy – Kaunitz

10. 8. 2019, 18:00


Grófka Eleonóra Kaunitzová sa narodila v kaštieli Zahrádky v dnešnej Českej republike v roku 1862. Pochádzala z významnej šľachtickej rodiny česko-rakúskeho pôvodu a v roku 1882 sa vydala za grófa Gejzu Andrássyho. Bola dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko-uhorskej šľachty a na prelome 19. a 20. storočia ju maďarská historiografia spomína s veľkou obľubou ako veľmi elegantnú a krásnu dámu , ktorá bola ozdobou každej spoločenskej udalosti. Jej príbuzná Stella Andrássyová o nej vo svojej knihe „Horí pusta" píše, že mala veľmi rada hudbu. Často si nechávala na klavíri hrať Beethovenovu Sonátu mesačného svitu, pričom ležala na pohovke prikrytá hermelínovými kožušinami. Hudobný večer venovaný pamiatke tejto osobnosti dejín nášho kaštieľa organizujeme tohto roku už po tretíkrát.

Pozvanie múzea tento rok prijali operní speváci Patricia Janečková a Titusz Tóbisz. Na klavíri ich bude doprevádzať Júlia Grejtáková. Koncert sa bude konať v krásnom prostredí betliarskeho parku pred kaštieľom v sobotu 10. augusta 2019 o 18.00, v prípade nepriaznivého počasia v priestoroch kaštieľa Betliar. Podujatie bude možné podporiť dobrovoľným vstupným.

Patricia Janečková - soprán
Slovenská sopranistka žijúca v Ostrave, kde v súčasnosti študuje operný spev na Fakulte umení Ostravskej univerzity pod vedením Evy Dřízgovej-Jiruškovej. Začínala v Opernom štúdiu NDM, ako desaťročná zvíťazila v konkurze Janáčkovej filharmónie Ostrava a dostala prvýkrát možnosť spievať so symfonickým orchestrom. Prvýkrát samostatne koncertovala v roku 2011 v Bratislave. V roku 2014 sa stala absolútnou víťazkou celosvetovej speváckej súťaže Concorso Internazionale Musica Sacra v Ríme a získala štipendium na spevácke kurzy v Arezze, kde pracovala pod vedením Renata Brusona. Má za sebou rad vystúpení na galakoncertoch a festivaloch doma aj v zahraničí (napr. Medzinárodný hudobný festival Petra Dvorského, Smetanova Litomyšl, Les musicales de Louvergny, Medzinárodní hudební festival Český Krumlov). Spolupracuje s mnohými slovenskými a českými symfonickými orchestrami. V roku 2015 debutovala na dvoch slovenských operných scénach (Štátne divadlo Košice- Figarova svadba - Barbarina, Slovenské národné divadlo - Čarovná flauta - Pamina). O rok neskôr absolvovala niekoľko veľkých koncertov v Českej republike, medzi inými aj Novoročný koncert vo viedenskom štýle s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, a získala tri ocenenia na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch. Od roku 2017 spolupracuje so súborom Collegium Marianum (inscenácia barokovej opery Acis a Galatea G. F. Händela) a s Janáčkovým komorným orchestrom.

Titusz Tóbisz – tenor
Narodil sa v Rimavskej Sobote. Štúdium operného spevu začal ako 23 ročný na košickom konzervatóriu. Popri štúdiu začal pôsobiť v Košickom divadle Thália Színház, kde bol obsadzovaný ako činoherec, muzikálový a operetný spevák. Od roku 2010 pôsobil ako zborista opery Štátneho divadla Košice a súčasne ako hosťujúci sólista opery Národného divadla v Miškovci. V roku 2014 sa stal sólistom opery Štátneho divadla Košice, kde debutoval v roli Cania z Leoncavallových Komediantov, za ktorú mu bolo udelené ocenenie Skokan roku. Za stvárnenie postavy Arindala vo Wágnerových Vílach mu bola udelená cena v ankete opernej kritiky v kategórii Skokan sezóny 2016/2017 a tiež Výročná cena Slovenského literárneho fondu. V súčasnosti interpretuje niekoľko hlavných rolí v operných a operetných inscenáciách: Otello (Verdi: Otello), Canio (Leoncavallo: Komedianti), Manrico (Verdi: Trubadúr), Laca Klemeň (Janáček: Její pastorkyňa), Arindal (Wagner: Víly), Ismaele (Verdi: Nabucco), Edmondo (Puccini: Manon Lescaut), Populescu (Kálmán: Grófka Marica), Vojvoda z Urbina (J. Strauss: Noc v Benátkach). Vystupuje na početných koncertoch s filharmóniami aj na súkromných akciách. Je stálym hosťom letného festivalu Musicales de Louvergny pod vedením dirigenta Paola Gatta. V roku 2018 stvárnil Lacu Klemeňa na prestížnom medzinárodnom opernom festivale Janáček Brno v slávnej verzii Její pastorkyne v koprodukcii divadla Théâtre Royal de la Monnaie a Teatro Comunale di Bologna. Sezónu 2017/2018 odštartoval debutom v roli Otella v rovnomennej Verdiho opere v Národnom divadle moravskoslezskom v Ostrave. Okrem vyššie uvedených operných domov, hosťuje aj v Jihočeskom divadle v Českých Budejoviciach, vo Veľkom divadle v Poznani a v iných. V roku 2018 mu bola udelená cena Harmónia v kategórii sólista roka 2018 v oblasti vážnej hudby.