Publikácie

Publikácie približujú dejiny hradu a zbierkové fondy múzea a sú určené pre odbornú a širokú verejnosť.


PhDr. Bohuš Klein, PhDr. Ing. Jaroslav Hájiček: Hrad Červený Kameň

Malý sprievodca históriou a expozíciami hradu Červený Kameň.

Mgr. Andrea Jamrichová, Mgr. Jozef Tihányi: Hrad Červený Kameň
Plnofarebný sprievodca po hrade Červený Kameň čitateľov oboznámi s históriou tejto unikátnej stavby, jej bývalými aj súčasnými majiteľmi, výnimočnými zbierkami, s ktorými sa návštevníci múzea môžu zoznámiť v rámci prehliadky múzejných expozícií a ktoré sú uschované v depozitároch múzea, a nezabúda ani na unikátne hradné priestory, ako napr. sala terrena alebo hradné pivnice. Publikácia je plná fotografií a ilustrácií.

PhDr. Jana Kramplová: Hradná lekáreň
Čitatelia sa môžu bližšie zoznámiť s dejinami lekárne „Zlatý orol“ na hrade Červený Kameň, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou hradnej expozície. Ak sa neuspokojíte iba s lektorským výkladom a chcete sa o lekárni dozvedieť niečo viac, rozhodne tejto brožúrke venujte pozornosť. prom. hist.

K. Grígeľová: Krížová cesta
Krížová cesta pri hrade Červený Kameň pochádza z druhej polovice 18. storočia. Jej iniciátorom bol Rudolf Pálfi – vojak, významný zberateľ a podporovateľ umenia. Predstavuje typickú ukážku barokového cirkevného umenia. Sochy boli pôvodne súčasťou lesoparku v okolí hradu. Dnes sú originály sôch Krížovej cesty nahradené kópiami. Podobne ako v minulosti vedú od hradného vchodu cez lúku až na vrch kopca, kde za kaplnkou končia súsoším Kalvárie.

Mgr. Ingrid Vávrová: Modré dámy
Skupina ôsmich podobizní mladých žien v rokokových róbach takmer identickej farby, rovnakého strihu a s rovnakými odevnými doplnkami. Názov kolekcie je odvodený od výraznej modrej farby šiat portrétovaných slečien. Spájalo ich však oveľa viac ako len rovnaká farba šiat...

Mgr. Zuzana Bauerová: Šesť barokových portrétov rodu Zichy
Publikácia predstavuje najväčší dochovaný súbor portrétov členov rodu Zichy, ktoré vznikali od druhej polovice 17. storočia na neznámom magnátskom sídle.