Krav Maga

Krav Maga


Autor textu: Michal Vaněk, kurátor SNM – Múzeum židovskej kultúry 
Foto: SNM – Múzeum židovskej kultúry

Vravíte si, že už ste ten výraz niekde počuli a evokuje vám to niečo v spojitosti s bojovým umením či políciou? V tom prípade máte pravdu. Je to hebrejský výraz pre boj z blízka, ktorý sa ustálil ako pomenovanie jedinečného systému sebaobrany, a ktorý využívajú mnohé silové zložky v rámci armády či polície po celom svete. Je to systém, ktorý sa stal medzinárodne populárnym aj v civilnom sektore a praktizujú ho desaťtisíce ľudí. 

Filozofiu Krav Maga by sme mohli zjednodušene zhrnúť ako: „Nebáť sa, chodiť s vztýčenou hlavou, v ohrození nenapádať a pokúsiť sa vyhnúť konfliktu. V prípade útoku, ale byť schopný sa ubrániť aj v zdanlivo nevýhodnej situácii." 

V čom spočíva podstata tohto systému vysvetľuje Jaron Lichtenstein, ktorý bol 27 rokov žiakom jeho zakladateľa Imiho Lichtenfelda v Izraeli. Krav Maga je podľa neho najkomplexnejším sebaobranným bojovým umením na svete. 

 
„Sebaobranná časť bojového systému je založená na pozorovaní a pochopení chýbajúcich elementov v tradičných bojových umeniach. V tomto procese porovnávania Imi Lichtenfeld vytvoril cvičenia na obranu pred akoukoľvek nebezpečnou situáciou, ktorá sa môže na ulici vyskytnúť. Navyše vytvoril špeciálne techniky, ktoré umožňujú človeku praktizujúcemu Krav Maga dosiahnuť nevídanú kontrolu nad telom i mysľou." 



Pôvodne bol tento systém vytvorený pre potreby Izraelskej armády. Cieľom bolo vytvoriť ho tak, aby sa ho boli schopní naučiť a využiť ho všetci členovia armádneho personálu od sekretárky na generálnom štábe, až po člena špeciálnej jednotky. Až neskôr sa jeho zakladateľ rozhodol prispôsobiť a rozšíriť ho aj pre civilné účely. Podľa mnohých odborníkov je Krav Maga systémom, ktorý vďaka svojej efektivite a dôraze na detail dokáže zmazať rozdiel medzi pohlaviami, či rôznymi váhovými kategóriami. Je teda vhodný pre každého záujemcu. 

 
Viac o napínavom príbehu Imiho Lichtenfelda, ktorý začína detstvom a dospievaním v Bratislave pod dohľadom otca Samuela (vychýreného bratislavského detektíva), jeho športovými úspechmi, nútenou emigráciou na palube parníka Pentcho, bojom v Československej légii na blízkom východe, či zapojením sa do podzemného hnutia bojujúceho za vznik židovského štátu, až po globálny úspech produktu jeho práce a životnej vášne Krav maga sa dočítate v ďalšom blogu SNM