List GR SNM priateľom a priaznivcom SNM


Milí priatelia,

ako sa máte?

Koncom marca tohto roku som rovnakú otázku položil v mojom liste aj všetkým zamestnancom Slovenského národného múzea (SNM). Viac ako mesiac zažívame nielen na Slovensku, ale už takmer aj na celom svete niečo bezprecedentné. Nový koronavírus COVID-19 vtrhol ako „čierna labuť" do všetkého, čím sme žili. A ukazuje, že to, čím sme žili a čo všetko sme považovali takmer za samozrejmosť, je veľmi krehké.

Všetkých 18 špecializovaných múzeí SNM je z dôvodu šírenia nového koronavírusu už viac ako mesiac uzavretých pre svojich návštevníkov. Z profesionálneho a odborného hľadiska nás táto situácia samozrejme mrzí. Museli sme prehodnotiť náš výstavný plán na tento rok, rovnako aj organizáciu viacerých obľúbených a každoročne tisíckami ľudí navštevovaných podujatí organizovaných jednotlivými múzeami, ako napríklad burzy na Červenom Kameni, podujatia na Bojnickom zámku, na Spišskom hrade, Betliari, Modrom Kameni, v Múzeu slovenskej dediny v Martine. Z hľadiska ochrany zdravia našich zamestnancov a tiež vás, našich návštevníkov, to však bol jediný možný krok. Zdravie každého jedného z nás je absolútna hodnota, ktorú nemožno porovnať so žiadnou inou.

V týchto ťažkých časoch s vami však predsa zostávame. Prostredníctvom nových projektov múzeí SNM – Múzeum k vám domov (Historické múzeum), Za dverami (Špišské múzeum) a mnohých ďalších, nájdete na ich facebookových stránkach množstvo aktualít a videí, vďaka ktorým sa kus našej histórie dostane aj do vašich príbytkov. Osobitne chcem upriamiť vašu pozornosť na novo spustenú sekciu webu SNM s názvom Blog – Múzeum online (https://bit.ly/2JIrmrR), kde okrem dôležitých informácií súvisiacich s aktuálnym vývojom okolo koronavírusu a s tým spojenými dopadmi na našu činnosť nájdete aj prezentačné materiály, videá, fotografie a iné dokumenty týkajúce sa našich výstav a expozícií, zbierkových predmetov, reštaurovania, múzejnej pedagogiky či prebiehajúcich rekonštrukčných prác na našich hradoch. Súčasťou tejto sekcie nášho webu je aj možnosť začítať sa do elektronických vydaní našich exkluzívnych špecializovaných časopisov Múzeum a Pamiatky a múzeá.

Milí priatelia – návštevníci a fanúšikovia Slovenského národného múzea, v týchto ťažkých časoch, ktoré natrvalo menia naše životy, vám a vašim blízkym prajem najmä pevné zdravie, veľa síl a trpezlivosti. Nech nádej Veľkej noci zostane s nami aj v ďalších týždňoch a mesiacoch.

Za všetkých nás, zamestnancov SNM vám sľubujem, že robíme a naďalej budeme robiť všetko pre to, aby sme touto ťažkou skúškou prešli čo najdôstojnejšie. Aby sme spoločne natrvalo poslali koronavírus do múzea. Aby sme sa čo najlepšie pripravili na chvíle, keď sa spolu uvidíme v jednom z našich múzejných priestorov.

Priatelia, opatrujte sa najmä v zdraví.

Želám zo srdca vám a vašim rodinám radostné veľkonočné sviatky, plné nádeje, že všetko spolu prekonáme a o nejaký čas sa uvidíme aj v priestoroch našich špecializovaných múzeí.

S pozdravom,

Branislav Panis 
generálny riaditeľ Slovenského národného múzea