Kraslice 2019

od 9. 4. 2019 do 31. 5. 2019


Takmer dva týždne pred Veľkou nocou, 9. apríla 2019 sa v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku uskutoční tradičné podujatie Kraslice 2019 – 20. ročník výstavy veľkonočných kraslíc.

Tradícia zdobenia vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Farebnosti kraslíc sa oddávna pripisoval pôsobivý magický účinok. Kraslica v minulosti sa používalа ako obradový alebo osobný dar. Zdobeniu veľkonočných vajíčok sa venuje veľa žien a nezriedkavo aj mužov. Obzvlášť na východnom Slovensku sa zachovalo najviac spôsobov ich ozdobovania. Najtypickejšou technikou výzdoby kraslíc v uvedenej oblasti je technika batikovania, založená na lineárnom voskovaní a farbení. Pri zdobení veľkonočných vajíčok sa využíva celá škála archaických solárnych, rastlinných a geometrických motívov. V minulosti bol najviac rozšírený spôsob farbenia surových slepačích vajíčok farbami rastlinného pôvodu.

Celkove na výstave sa exponuje takmer 500 veľkonočných kraslíc zdobených rôznymi technikami. Tvorba každej krasličiarky nadväzuje na bohatý ornamentálny fond regiónu, z ktorého pochádza a tvorivo ho rozvíja. Rozmanité ornamenty kraslíc na výstave veľmi výstižne dopĺňajú výšivky Мárie Sopoligovej z Nižného Orlíka.

Výstava potrvá do 31. mája 2019.

Ak by ste chceli urobiť kraslicu podľa tradičných a pôvodných vzorov nášho regiónu, zájdite do Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Tvorivé dielne pre skupiny a jednotlivcov sú pripravené od 10. apríla do 31. mája 2019, utorok – piatok od 9.00 – 15.00 h, sobota – nedeľa od 11.00 – 15.00 h.

Skupinu záujemcov prosíme nahlásiť sa minimálne 3 dni vopred, doniesť si celé vyfúknuté alebo natvrdo uvarené vajíčka s cieľom ich ozdobenia tradičnou voskovou technikou alebo podľa vlastného uváženia Tvorivá dielňa poskytuje možnosť vyrobiť si aj iné veľkonočné ozdoby. Program trvá cca 2 hod., max. počet účastníkov je 20.

Cena je 1,- € alebo 1 kultúrny poukaz.

Objednávky a bližšie informácie:
mail: maria.kravcova@snm.sk
tel. číslo: 054 / 2451005