KRASLICE 2020 – výstava

od 13. 3. 2020 do 31. 5. 2020


Tradične pred Veľkou nocou sa v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku koná výstava veľkonočných kraslíc KRASLICE 2020, tohto roku je to jej 21. ročník. Celkovo sa na výstave exponuje takmer 500 kusov veľkonočných kraslíc zdobených rôznymi technikami. Tomuto druhu ľudového umenia sa venuje veľa žien a nezriedka aj mužov, ich tvorba nadväzuje na bohatý ornamentálny fond regiónu, z ktorého pochádzajú a tvorivo ho rozvíjajú. Obzvlášť na východnom Slovensku sa zachovalo najviac spôsobov tvorby kraslíc. Najtypickejšou technikou zdobení veľkonočných vajíčok v uvedenej oblasti je technika batikovania, založená na lineárnom voskovaní a farbení. Využíva sa pri tom celá škála archaických solárnych, rastlinných a geometrických motívov.

Tradícia zdobenia vajíčok v období Veľkej noci je na Slovensku stále živá. Vyrastá zo starobylého zvykoslovia, v ktorom bolo vajíčko symbolom obnovujúceho sa života, jari, slnka, lásky a večnosti. Farebnosti kraslíc sa oddávna pripisoval pôsobivý magický účinok. Kraslica sa v minulosti používalа ako obradový alebo osobný dar.


Ak chcete urobiť kraslicu podľa tradičných a pôvodných vzorov nášho regiónu, príďte do Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Tvorivé dielne pre skupiny a jednotlivcov sú pripravené od 13. marca do 31. mája 2020, utorok – piatok 9.00 – 15.00 h., sobota – nedeľa 11.00 – 15.00 h. Skupinu záujemcov prosíme nahlásiť minimálne 3 dni vopred. Doneste si celé vyfúknuté alebo natvrdo uvarené vajíčka, ozdobte ich tradičnou voskovou technikou alebo podľa vlastného uváženia. Tvorivá dielňa poskytuje možnosť vyrobiť si aj iné veľkonočné ozdoby. Program trvá cca 2 hod., max. počet účastníkov je 20. Cena je 1,- € alebo 1 kultúrny poukaz.

Objednávky a bližšie informácie:
mail: maria.kravcova@snm.sk
tel. číslo: 054 / 2451005