Deň ľudových tradícií a PIROHY 2019

8. 9. 2019, 10:00

Deň ľudových tradícií a PIROHY 2019

Pamiatka: SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry, Národopisná expozícia v prírode (skanzen)

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku už tradične pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva pripravuje vo svojom skanzene Deň ľudových tradícií spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Podujatie DEKD vzniklo pre popularizáciu miestneho kultúrneho dedičstva z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, koná sa každý rok v mesiaci september približne v 50 štátoch Európy. Tohtoročný Deň ľudových tradícií sa uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD. Jeho spoluorganizátormi sú mesto Svidník a OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva.

Návštevníkov čaká pestrý folklórno-etnografický program. O veselú atmosféru sa postarajú aj hostia z Ukrajiny: zaslúžilý umelec Ukrajiny MYKOLA HARMAŠ (Poltava), FS Čornobryvec (Šyšaky) a Rusinsky holosy. Súčasťou podujatia je prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov, pestovateľská a drobnochovateľská výstava. Nezabudli sme ani na rodiny s deťmi, a tak pre tých najmenších sme pripravili zábavu na kreatívnom ihrisku a možnosť jazdy na koni. Všetci návštevníci podujatia sa budú môcť občerstviť vo furmanskej krčme, zapojiť sa do tomboly a vyhrať atraktívne ceny.

Pirohy – „pyrohy", „perohy" sú dodnes obľúbeným domácim jedlom v regiónoch východného Slovenska. Nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a hostia ich radi jedia. Preto neoddeliteľnou a najlákavejšou časťou pestrého programu, tak ako každý rok, bude medzinárodná súťaž v príprave pirohov, tento raz už jej 24. ročník, a taktiež ich ochutnávka od župana a primátorky.

A na podvečer ešte jedno prekvapenie – Keď svetlo v noci bdie. Projekt je podporený z rozpočtu PSK.

Pozývame Vás, milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál!
Deň ľudových tradícií a Pirohy 2019 sa uskutočnia v areáli svidníckeho skanzenu 8. septembra 2019 (nedeľa) od 14.00 do 19.00 hod.

Prežite neopakovateľný deň v krásnom prostredí Národopisnej expozície v prírode a svojou účasťou prispejte k podpore našich kultúrno-historických hodnôt.

Vstupné 2,00 €
Deti do 12 rokov zdarma

Sponzori podujatia: honorárny konzul Ukrajiny v Slovenskej republike Stanislav Obický, poslanec NR SR Mikuláš Krajkovič, poslanci PSK Ján Hirčko, Peter Pilip, Ján Vook.

Mediálni partneri SNM: RTVS, PRAVDA, TA SR

Kontakt:

Ing. Ľudmila Ražina
kultúrno-propagačný manažér
SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry
Centrálna 258
089 01 Svidník
tel.: +421 54 245 1004
mobil: +421 908 795 086
e-mail: ludmila.razina@snm.sk
web: www.snm.sk