Deň ľudových tradícií a PIROHY 2020

13. 9. 2020, 09:00

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku už tradične pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva pripravuje Deň ľudových tradícií spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Podujatie DEKD vzniklo pre popularizáciu miestneho kultúrneho dedičstva z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, koná sa každý rok v mesiaci september približne v 50 štátoch Európy. Deň ľudových tradícií sa uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD. Jeho spoluorganizátormi sú Mesto Svidník a OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva.

Pozývame Vás, milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál!
Deň ľudových tradícií a Pirohy 2020 sa uskutočnia v areáli svidníckeho skanzenu 13. septembra 2020 (nedeľa) od 9.00 do 19.00 hod.
Program podujatia:
9.00 h – SVÄTÁ LITURGIA v drevenom chráme sv. Paraskievy z 18. Storočia
(kantorský spev z obce Jarabina)
14.00 h – slávnostné otvorenie 25. ROČNÍKA medzinárodnej súťaže PIROHY 2020
pestrý folklórno-etnografický program

O veselú atmosféru sa postarajú: ŽSS Poľana z Jarabiny, ĽH Strunka a Dominika Šutáková a in. Súčasťou podujatia bude výstava prác študentov SPŠ Svidník, prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov, drobnochovateľská výstava. Nezabudli sme ani na rodiny s deťmi, a tak pre tých najmenších sme pripravili zábavu na kreatívnom ihrisku a možnosť jazdy na koni. Všetci návštevníci podujatia sa budú môcť občerstviť vo furmanskej krčme, zapojiť sa do tomboly a vyhrať atraktívne ceny.
Pirohy – „pyrohy", „perohy" sú dodnes obľúbeným domácim jedlom v regiónoch východného Slovenska. Nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a hostia ich radi jedia. Preto neoddeliteľnou a najlákavejšou časťou pestrého programu, tak ako každý rok, bude medzinárodná súťaž v príprave pirohov, tento raz už jej jubilejný 25. ročník, a taktiež ich ochutnávka od župana a primátorky.

Zmena programu vyhradená.

Hlavný sponzor podujatia: STANISLAV OBICKÝ – honorárny konzul Ukrajiny v Slovenskej republike. Sponzori: poslanci PSK JÁN HIRČKO, PETER PILIP, JÁN VOOK.

Podujatie sa bude konať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a nariadení generálneho riaditeľa SNM. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení.

Mediálni partneri SNM: RTVS, TA SR, AKTUALITY.SK
Kontakt: Ing. Ľudmila Ražina, mobil: +421 908 795 086, e-mail: ludmila.razina@snm.sk