Novoročné tradície v skanzene

11. 1. 2020, 11:00


Väčšina pravoslávnych veriacich na Slovensku i vo svete sa neriadi gregoriánskym, ale starším juliánskym kalendárom. I v terajšej dobe globalizácie sa pravoslávni veriaci snažia o zachovanie zvykov a tradícií svojich predkov, siahajúce až do čias svätého Cyrila a Metoda.

Dňa 11. januára 2020 od 11.00 hod. sa v národopisnej expozícii v prírode (skanzene) SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku uskutoční podujatie s názvom NOVOROČNÉ TRADÍCIE. Jeho organizátorom je múzeum v spolupráci s mestom Svidník. Táto akcia má už svoju tradíciu stretávania sa širokej verejnosti v areáli skanzenu pri príležitosti Nového roka podľa juliánskeho kalendára.

Prostredníctvom programu, v ktorom zaznejú novoročné pozdravy a koledy v podaní pozvaných hostí FSk STROPKOVČANI zo Stropkova, sa prenesieme do čias dávno minulých a priblížime si tradície vítania Vianoc a nového roka našich predkov. Bude tradičná ľudová zabíjačka a ochutnávka zabíjačkových špecialít, primátorský punč, ľudová veselica s ľudovou hudbou POZBERANCI a keď nám počasie dopraje bohatú snehovú nádielku, bude aj guľovačka so sánkovačkou na všetkých kĺzavých predmetoch, ktoré sa dajú využiť na jazdu zo zasneženého kopca.

Pozývame Vás zažiť atmosféru juliánskeho novoročného obdobia v skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry. Tešíme sa na Vašu účasť!

Vstupné: 2,00 € = makovický toliar (v cene ochutnávka špecialít).
Deti do 12 rokov v sprievode dospelej osoby z d a r m a.

Mediálni partneri SNM: RTVS, TA SR, PRAVDA