Profily lektorov

doc. Mgr. Ľuboš Kačírek, PhD. 

V rokoch 1990 – 1995 študoval na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave odbor história – slovenský jazyk, v rokoch 1996 – 2000 externé rozširujúce štúdium muzeológie a kultúrneho dedičstva na FiF UK v Bratislave. Po ukončení štúdia pôsobil v Múzeu mesta Bratislavy (1995 – 1997, externe do r. 2007), v rokoch 1997 – 2008 na Katedre histórie Pedagogickej fakulty UK v Bratislave a od roku 2008 ako odborný asistent, potom od r. 2018 docent na Katedre etnológie a muzeológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave. Prednáša dejiny slovenského múzejníctva, kultúrne a prírodné dedičstvo Slovenska, inštitucionalizáciu múzeí, prípravu a realizáciu výstav a slovenské a stredoeurópske dejiny v moderných dejinách. Je autorom viacerých odborných príspevkov z uvedenej oblasti. Od roku 2019 zároveň pôsobí v Slovenskom technickom múzeu - Múzeu dopravy v Bratislave. 

Mgr. Ján Kautman 

Pracuje v SNM – Prírodovednom múzeu v Bratislave ako kurátor vertebratologických zbierok zoologického oddelenia a súčasne zastáva funkciu riaditeľa. Venuje sa najmä ichtyológii, batrachológii a herpetológii. Publikuje v oblasti faunistiky, ekológie, systematiky a taxonómie nižších stavovcov, tiež v oblasti prírodovednej múzejnej problematiky a zberateľstva. 

PhDr. Marianna Janoštínová

Pracuje v Múzeu oravskej dediny v Zuberci ako kurátorka. Od roku 1990 pracovala v SNM – Historickom múzeu a v Národnom múzejnom centre SNM. V rokoch 1995 – 2001 prednášala muzeológiu na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zameriava sa na problematiku múzejnej prezentácie a komunikácie, s dôrazom na špecifiká múzeí v prírode. 

Mgr. Lucie Jagošová, DiS. 

Asistentka Ústavu archeológie a muzeológie FF MU v Brne, oddelenie muzeológie. Dlhodobo sa venuje múzejnej psychológii vrátane zamerania na návštevníkov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami, práci s verejnosťou v múzeu. Je predsedníčkou Komisie pre prácu s verejnosťou a múzejnú pedagogiku Asociácie múzeí a galérií ČR. Vybrané publikácie: Muzejní pedagogika. Metodologické a didaktické aspekty muzejní edukace (spoluautorka, 2010), Základy muzejní pedagogiky. Studijní texty (spoluautorka, 2014), Muzejní profese a veřejnost I. (spoluautorka, 2016), Muzea a sociálně znevýhodnění (editorka, 2014). 

Mgr. Lenka Mrázová

Pedagogička, didaktička, mentorka a autorka vzdelávacích projektov v oblasti kultúrneho a prírodného dedičstva. Vyštudovala históriu, muzeológiu a sociálnu pedagogiku na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, kde neskôr pôsobila ako asistentka Ústavu archeológie a muzeológie, oddelenie muzeológie a koordinátorka činnosti Katedry UNESCO pre muzeológiu a svetové dedičstvo. Je tiež lektorkou kurzov ďalšieho vzdelávania v oblasti muzeológie a múzejnej edukácie a ako metodička a lektorka spolupracuje na vzdelávacích projektoch pre základné a stredné školy zameraných na dejepis, občiansku výchovu alebo multikultúrnu výchovu. 

PhDr. Anna Bocková, PhD. 

Historička, pedagogicko-výskumná pracovníčka so špeciálnym zameraním na modernú pedagogiku a odborovú didaktiku dejepisu. Pôsobí na Katedre histórie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Rieši národné i nadnárodné projekty tematicky zamerané na vzťah histórie ako vedy a teórie vyučovania dejepisu a to v kontextoch regionálnych, národných a stredoeurópskych  dejín. Je odbornou garantkou a lektorkou vzdelávacích programov k výchove a ochrane hodnôt kultúrneho a prírodného národného i svetového dedičstva. 

Mgr. Zuzana Polakovičová 

Pôsobí ako kultúrno-propagačná manažérka v Slovenskom národnom múzeu zameriavajúca sa na komunikáciu s verejnosťou prostredníctvom špecifických programov, webu a sociálnych sietí. Pre odbor kulturológia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského zabezpečuje praktické precvičenie manažérskych zručností a nástrojov v oblasti tvorby a realizácie kultúrnych a spoločenských podujatí v kultúrnych inštitúciách a organizáciách na Slovensku. Venuje sa téme aplikovanej kulturológie v kontexte kultúrnej politiky na Slovensku. Prostredníctvom aktívneho členstva v poradných orgánoch obecného zastupiteľstva sa venuje realizácií a reflexii lokálnej kultúry. 

Mgr. Silvia Eliašová, PhD. 

Muzeologička, historička, pôsobí na Katedre muzeológie UKF v Nitre. V prednáškovej, výskumnej a publikačnej činnosti sa profiluje v oblasti múzejnej sociológie, pedagogiky a komunikácie, ale aj múzejnej historiografie 20. storočia. Od roku 2006 vedie a organizačne zabezpečuje realizáciu interaktívnych výstav  a edukačných projektov z dielne študentov muzeológie na pôde Ponitrianskeho múzea v Nitre. 

PhDr. Jaroslav Hanko

Dlhodobo pôsobil v SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň ako múzejný pedagóg. Predsedal Odbornej komisii pre vzdelávanie a výchovu v múzeách Zväzu múzeí na Slovensku. Je autorom 10-dielneho seriálu článkov Učíme sa v múzeu. Spolupracoval na publikácii Muzejní profese a veřejnost, ktorá mapuje vývoj múzejnej pedagogiky v Čechách a na Slovensku. Okrem múzejnej pedagogiky sa venuje aj histórii hradu Modrý Kameň. Výsledky svojho výskumu publikoval v prácach Balašovci z Ďarmôt a Modrého Kameňa, Taký obyčajný život v stredoveku a Posledná modrokamenská grófka. 

PhDr. Beáta Husová

Vyštudovala  kulturológiu na FFUK v Bratislave. V súčasnosti, od marca 2022 pracuje na oddelení kultúry Bratislavského samosprávneho kraja. Primárne sa venuje vzdelávaniu, tvorbe expozícií a agende Malokarpatského múzea v Pezinku, Malokarpatskej knižnici v Pezinku a Malokarpatskému osvetovému stredisku v Modre. Od roku 1997 do roku 2021 pracovala vo funkcii vedúcej oddelenia komunikácie Múzea mesta Bratislavy. Venovala sa múzejnej pedagogike, vytvárala, stratégie, koncepcie a projekty. Je autorka desiatok neformálnych vzdelávacích programov, odborných článkov z oblasti múzejnej pedagogiky, PR a vizuálnej komunikácie múzea s verejnosťou. Pracovala v Expertnej skupine I pre definovanie úlohy múzea v súčasnej spoločnosti v projekte Múzeá tretej generácie na Slovensku. Je autorkou projektu Všetko o múzeu a zakladateľkou Ateliéru Múzeum má budúcnosť (2011) v Múzeu mesta Bratislavy. Získala výročnú ceny Pamiatky a múzeá za rok 2015, za projekt s rovnomennou knihou Maľované dejiny Bratislavy – Deti ilustrujú príbehy Pavla Dvořáka. 

Mgr. Jana Hutťanová

Pracuje v SNM – Historickom múzeu ako kultúrno-propagačný manažér. Vyštudovala etnológiu a etnomuzikológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Konštatína Filozofa v Nitre. Od roku 2006 sa venuje múzejnej pedagogike. Je autorkou štúdie Vzdelávacie programy a múzejná pedagogika v SNM –  Historickom múzeu, publikovanej v Zborníku SNM História, a Metodiky sprievodcovskej činnosti SNM – Historického múzea. 

Mgr. Štefánia Petreková 

Od roku 2008 pracuje v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči, najskôr ako lektor – kurátor, od r. 2011 je vedúcou múzea. Celý svoj profesionálny život spojila so zdravotne postihnutými a ich kultúrno-vzdelávacími potrebami, či zmierňovaním informačného deficitu. Bola odbornou redaktorkou periodík pre nevidiacich a slabozrakých. Navrhovateľkou a spoluautorkou interaktívnej, zážitkovej expozície v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči, sprístupnenej v máji 2017. Navrhuje a pripravuje výstavy a múzejné edukatívne programy či aktivity nielen pre širokú verejnosť, ale aj skupiny návštevníkov so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami. Zameriava sa na spracovanie taktilných výstav so zreteľom ich hmatového vnímania nevidiacimi návštevníkmi. Aktívne spolupracuje s hendikepovanými umelcami, ktorí v múzeu prezentujú svoju tvorbu. 

PhDr. Ľubica Majerová 

PhDr. Ľubica Majerová študovala na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Rigoróznu prácu na tému Múzejná pedagogika v Národnej banke Slovenska – Múzeu mincí a medailí Kremnica obhájila na Katedre muzeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 1999 pracuje v Národnej banke Slovenska – Múzeu mincí a medailí v Kremnici, kde v rámci kumulovanej pracovnej pozície odborného pamiatkara robí aj lektorku a múzejného pedagóga v expozíciách múzea. V meštianskom dome, ktorý je jej stálym pracoviskom sa dlhodobé výstavy obmieňajú, preto pracuje so širokou škálou tém a všetkými vekovými kategóriami návštevníkov. Podieľa sa na zabezpečení kultúrno-výchovných podujatí v múzeu. Je absolventkou kurzu „Múzejná pedagogika II" v rámci národného projektu Múzeá tretej generácie na Slovensku. Aktívne pracuje v Odbornej komisii pre vzdelávanie a výchovu v múzeách Zväzu múzeí na Slovensku od jej vzniku v roku 2008.