100 rokov fotografickej techniky

od 4. 11. 2016 do 26. 2. 2017

Výstavu nájdete vo Výstavnom pavilóne Podhradie, Žižkova 16, Bratislava

Výstava pri príležitosti festivalu Mesiac fotografie prezentuje storočný vývoj fotografickej techniky, od prvých ateliérových veľkoformátových kamier cez skladacie cestovné prístroje, ručné fotoaparáty na zvitkové filmy, až po prvé dvojoké a jednooké zrkadlovky a kinofilmové prístroje. Všetky exponáty pochádzajú zo súkromnej zbierky Antona Fialu, ktorý sa jej budovaniu venuje od roku 1972. Zbierkové predmety dopĺňajú originály a reprodukcie fotografií, ktoré ilustrujú vývoj fotografickej techniky na konkrétnych dielach významných slovenských a svetových autorov: Karola Divalda, Hermana Weissbacha, Martina Martinčeka, Karola Kállaya, Marie Zavadilovej a ďalších. Súčasťou výstavy je simulácia dobového fotoateliéru, funkčná camera obscura, ukážky stereofotografií, a mnohé ďalšie interaktívne prvky, ktoré si môže návštevník vyskúšať a zažiť na "vlastnej koži".

Za rozvojom fotografie stojí Angličan Frederick Scott Archer, ktorý v roku 1851 publikoval nový vynález - tzv. mokrý kolódiový proces. Fotografovaním na sklenené dosky a vytvorením transparentného negatívu dosiahol možnosť neobmedzeného reprodukovania obrazu bez akejkoľvek straty kvality. Tento spôsob veľmi rýchlo nahradil dovtedy používané zložité techniky fotografovania čo umožnilo neuveriteľný rozmach a demokratizáciu fotografie, ktorý trvá až dodnes.

Archer si svoj vynález nikdy nedal patentovať. Chcel, aby k nemu mali prístup všetci, ktorí mali záujem. O tri roky neskôr publikoval aj podrobný manuál na používanie kolódia, čím stimuloval tisíce ľudí na jeho používanie. Iróniou osudu je, že o tri roky neskôr, vo veku 44 rokov, zomrel v chudobe a takmer zabudnutý.

Výstava vznikla v spolupráci so Stredoeurópskym domom fotografie, kurátormi sú Dorota Holubová a Martin Kleibl.