Aldo Rossi. Kresby a projekty

od 25. 6. 2021 do 5. 12. 2021


Aldo Rossi (Miláno 1931 – 1997) patril k popredným architektom druhej polovice 20. storočia. Od konca päťdesiatych rokov až po jeho náhly odchod projektoval a staval budovy v celom svete. Navrhoval nábytok a predmety, ktoré sa vyrábajú dodnes, realizoval divadelné scény a kostýmy, koncipoval územné plány, písal knihy a články z teórie a dejín architektúry. Pôsobil na univerzitách v Taliansku i vo svete, ako napríklad Politecnico v Miláne, ETH v Zürichu, Iuav v Benátkach či Yale a Harvard v USA, kde vychoval niekoľko generácií študentov architektúry. Vytvoril tisícky štúdií, kresieb a malieb, ktoré sú dnes vystavené vo svetových múzeách ako MoMA v New Yorku, Centre Pompidou v Paríži, CCA v Montreale, Getty Research Institute v Los Angeles a MAXXI v Ríme. 

Od realizácie prvého projektu v roku 1960 po udelenie Pritzker Architecture Prize v roku 1990 a aj potom, Rossi vytvoril intelektuálne a poetické univerzum, kde sa projektovanie strieda s kresbou, písaným slovom a produkciou, a tak prispievajú k mimoriadne bohatej tvorbe, ktorá je ešte aj dnes základom pre školy a odborníkov na architektúru, ako aj pre publikum, ktorému je vizuálne umenie určené. 

Výstava Aldo Rossi. Kresby a projekty, z dielne Fondazione Aldo Rossi v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom v Bratislave, ponúka viac ako sedemdesiat pôvodných diel ako prierez Rossiho tvorby od šesťdesiatych rokov po druhú polovicu deväťdesiatych rokov. Tieto výnimočné fragmenty zo života a tvorby Alda Rossiho sa po prvý raz predstavia návštevníkom SNM v Bratislave v rámci 14. ročníka talianskeho festivalu na Slovensku Dolce Vitaj.

Domitilla Dardi: Aldo Rossi e il design

Plagát (PNG, 8,7 MB) 

 
Aldo Rossi 
Zdroj: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava


Aldo Rossi: Citt Copenicana 
Zdroj: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava 

 
Aldo Rossi: Aula magna Castellanza
Zdroj: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava 


Aldo Rossi: La conica Alessi 
Zdroj: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava

 
Aldo Rossi: Studio per Milano trop sala
Zdroj: Istituto Italiano di Cultura di Bratislava