Fellini a sladký život Talianska / Fellini e la Dolce Italia

od 23. 7. 2020 do 30. 11. 2020


V roku, v ktorom si pripomíname sté výročie narodenia Federica Felliniho, Slovenské národné múzeum a Taliansky kultúrny inštitút v priestoroch sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave predstavia výstavu zostavenú z originálnych exponátov pochádzajúcich z Archívu Enrica Minisiniho z Cividale del Friuli.

Fellini patrí k najväčším režisérskym legendám. Jeho snímky Cesta, Cabiriine noci, 8 a pol a Amarcord boli ocenené Oskarom ako najlepšie cudzojazyčné filmy. Počas kariéry bol dvanásťkrát nominovaný na Oscara a v roku 1993 ho Americká filmová akadémia ocenila za celoživotné dielo. Je tiež držiteľom Zlatej Palmy z Cannes za film Sladký život, ktorú získal v roku 1960 a Zlatého leva za celoživotné dielo z filmového festivalu v Benátkach (1985). Fellini inšpiroval svojimi filmami sny jednej éry, prebúdzal vášne a zároveň zanechal prorocké odkazy, ktoré nápadito a originálne rozprávajú príbehy plné nádeje a ľudskosti. Prívlastok felliniovský sa stal synonymom pre „poéziu vo filmy" a vo svojej podstate aj slovom, akým by sme opísali mimoriadne a vzácne okamihy našich životov.

Nástup šesťdesiatych rokov v Ríme, časy ekonomického rozkvetu, filmových hviezd, paparazzov – to všetko zaznamenal nesmrteľný Federico Fellini vo svojom filme Sladký život. S ilustrátorom Milom Manarom ho spájalo úprimné priateľstvo, s Mimmom Rottelom boli súputníci, velikáni talianskej povojnovej kultúry. V rámci 13. ročníka Festivalu talianskej kultúry DOLCE VITAJ priblíži výstava zlatú éru talianskeho filmu prostredníctvom filmových plagátov, letákov, fotosiek a niekoľkých diel oboch významných vizuálnych umelcov, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z Felliniho, pričom vyzdvihujú jeho genialitu.