Hračky našej Katky

od 19. 6. 2010 do 1. 5. 2011

V sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave udomácni česká výstava

Hračky našej Katky

prezentujúca dôležitú súčasť života detí vyrastajúcich v medzivojnovom Československu. Výstava, ktorá vznikla v spolupráci s Národným múzeom v Prahe a Vojenským historickým ústavom Praha, bude sprístupnená od 19. júna 2010.

Hračku – miniatúrny svet dospelých pre deti – možno právom označiť za jeden z významných fenoménov prvej polovice 20. storočia. Je pre nás zároveň zdrojom informácií o danej dobe. Zatiaľ čo dievčatá obliekali svoje bábiky podľa vzoru dobovej módy, chlapci prostredníctvom hračiek sledovali technický pokrok. Výstava je preto rozdelená na dve časti, na svet „chlapčenských“ a na svet „dievčenských“ hier.

Výstava ponúka pamätníkom možnosť, aby si zaspomínali na svoje detstvo. Mladšie generácie sa zas zoznámia s detstvom svojich rodičov a prarodičov. K ukážkam typických dievčenských hračiek prvej polovice 20. storočia patria bábiky s porcelánovými hlavičkami, tzv. izbičky, malý riad a pod. Chlapci sa hrali s vláčikom Merklinom, sadrovými vojačikmi, autíčkami, motorkami a populárnou stavebnicou Merkur. Chýbať nesmú ani obľúbené nadčasové hračky ako vĺčik, drevené hračky určené na ťahanie na kolieskach, ale aj leporelá, karty, vystrihovačky či didaktické hry. Detský svet bude doplnený o dobové reklamy na detské pochutiny ako čokoládu, cukríky a mlieko, ale aj ukážky detskej módy z módnych časopisov, reklamné rozprávky a fotografie. V Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží 2 v Bratislave bude svet hračiek sprístupnený od 19. júna 2010 do 25. januára 2011 denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00, v mesiacoch júl a august od 10.00 do 18.00 hodine.

Výstava predĺžená do 27.4.2011.