Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku

od 1. 8. 2018 do 30. 9. 2018


Slovenské národné múzeum v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska a Japan Foundation pripravuje výstau Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku. Projekt vznikol na počesť regiónu, ktorý dňa 11. marca 2011 postihlo veľké zemetrasenie a následne aj vlny cunami. Región Tóhoku známy nádhernými horskými a prímorskými scenériami a bohatou miestnou kultúrou a históriou utrpel škody obrovských rozmerov. Prírodné katastrofy spôsobili nenávratné straty a trvale poznačili výrobu remeselných artefaktov a tradičnú ľudovú tvorbu a kultúru. Ľudia v jednotlivých oblastiach regiónu však neúnavne pracovali na obnove, aby sa život čím skôr vrátil do bežných koľají. 

Výstava opätovne pripomína osobitú príťažlivosť umeleckého a remeselného dedičstva regiónu Tóhoku. Zbierkové predmety prezentujú diela z rôznych remeselných odvetví – keramiku, lakované artefakty, textílie, liatinové predmety, výrobky z dreva, kôry či bambusu a umožňujú návštevníkom vychutnať si prekrásny a rozmanitý svet miestnych tradícií. 

Vystavené diela ponúkajú príležitosť na opätovné objavenie sofistikovaných tradičných remeselných techník, ktoré sa v regióne Tóhoku stále uchovávajú, ako aj funkčnej krásy náradia a výrobkov každodennej potreby používaných v Japonsku od nepamäti. Umelecké a remeselné spracovanie týchto predmetov je oslavou ľudovej múdrosti a zdravého sedliackeho rozumu tamojších ľudí žijúcich v súlade s prírodou, rovnako ako ich zručnosti, šikovnosti a majstrovstva odovzdávaného z generácie na generáciu. 


Video z inštalácie výstavy