Albrechtovský hudobný salón a hudobné nástroje v zbierkach SNM


20. 11. 2018, 16:00


Slovenské národné múzeum-Hudobné múzeum pozýva na posledný z autorských sprievodov výstavou Klenoty z múzea. Na podujatí v priestoroch výstavy autori otvoria témy fenomén domáceho muzicírovania v rodine Albrechtovcov a krása hudobných nástrojov v zbierkach SNM.

Na pravidelnom stretnutí tento raz záujemcov privítajú dve z kurátoriek zbierok Hudobného múzea. Časťou výstavy, s inštaláciou mobiliára a hudobných nástrojov z rezidencie Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v Bratislave, návštevníkov prevedie Miriam Das Lehotská. Objasní zaujímavé detaily o skutočnej hudobnej rezidencii, kde spontánne muzicíroval Béla Bartók, ako aj hudobní amatéri. Albrechtovská domácnosť – miesto stretávania hudobnej aj intelektuálnej elity, bola totiž plná čulých umeleckých kontaktov.

Výstavný projekt prezentuje aj vzácnu zbierku umeleckých hudobných nástrojov, ktorá sa radí k väčším zbierkam tohto typu v strednej Európe. O nich porozpráva kurátorka Monika Kojdová. Krásu tých klasických, ako aj ľudových, zhotovených častokrát vďaka fortieľu a tvorivosti obyčajných ľudí, ozvláštňujú skutočné hudobné kuriozity. Husle vyrobené zo zápaliek pravdepodobne neznámym zajatcom z Ruska po I. svetovej vojne, flauta v prevedení vychádzkovej palice a mnohé iné sú príjemným spestrením hudobnej expozície. Fanúšikov džezmena, hudobníka Jozefa Doda Šošoku poteší zbierka mimoeurópskych exotických hudobných nástrojov z jeho pozostalosti.

Podujatie o 16.00 h je v cene vstupenky do múzea.

Udalosť na fb