Inšpirácie Tomáša Hulíka


25. 11. 2018, 16:00


Viete ako sa fotografujú divoké zvieratá vo voľnej prírode? Ako vyzeral pokus o návrat rysích mláďat zo zoologickej záhrady späť do ich prirodzeného prostredia? Zaujímajú vás kuriózne snímky domestikovaných medveďov a vlkov z Maďarska na slovenskom salaši? Či čarovné zábery prírody a obľúbených miest zo Slovenska, puszty v Národnom parku Hortobágy, Neziderského jazera, Mongolska, Afriky?

Všetko o prírode, zvieratách ale aj momenty inšpirované človekom budete mať možnosť vidieť objektívom fotografa, dokumentaristu Tomáša Hulíka na stretnutí z cyklu Čaj v múzeu, 25. novembra 2018 o 16.00 h v sídelnej budove SNM, ktoré je sprievodným podujatím k jeho výstave Česko / Slovensko.

Tomáš Hulík je slovenský fotograf dokumentarista a prírodovedec, ako sám o sebe hovorí – milovník divokej prírody a pôvabov Slovenska. Vyštudoval ekológiu a environmentalistiku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Založil a prírodovedeckú organizáciu LENS. Podieľal sa na vedeckej a fotografickej expedícii na ruský Ďaleký východ, ostrov Sachalin, Borneo, do Malajzie v Južnej Kórei, Indonézii, Mongolsku a Keni. Prednášal na svetových zoologických kongresoch, publikoval o živote bobrov, venuje sa životu rysov. Pôsobí ako režisér, kameraman a producent. Natočil niekoľko filmov o bobroch, ktoré vysielali kanály ORF, ZDF, Arte a Discovery Channel. V roku 2007 vytvoril v spolupráci s Pavlom Barabášom pre rakúsky kanál ORF dokument Vysoké Tatry – divočina zamrznutá v čase, ktorý získal veľa ocenení. Od roku 2008 pracoval na projekte Návrat rysov pre STV, ORF, NDR a slovenské Ministerstvo životného prostredia. V roku 2011 natočil film Cesty Slovenskom o krásach Slovenska. Roku 2015 dokončil dva nové filmy Zlatý orol a Divoké Slovensko a ako kameraman divočiny sa podieľal na nakrúcaní filmu Expedion into Reed - Neusiedlersee National Park.