Cigánske a gazdovské muziky na Spiši

1. 2. 2018, 16:00 - 20:00

Cigánske a gazdovské muziky na Spiši

Prednáška z cyklu Pohľady do minulosti.

Pohľad sedemdesiaty druhý.

Hrajceže mi hrajce, štirme hudačkove, co sce še učiľi v šedzmohrackej škoľe... takéto slová počujeme v jednej z ľudových piesní spievaných na Spiši. Je to skutočnosť alebo len poetický obraz použitý vo verši? Mohli na Spiši niekedy hrať muzikanti zo Sedmohradska, kedy začali hrať na Spiši cigánske a gazdovské sláčikové muziky, akú hudbu hrali? Odpovede na tieto otázky, ale aj zvukové a filmové ukážky z čias, keď fotografie a filmy boli čiernobiele a ľudová hudba plná farieb, prinesie pohľad venovaný ľudovej piesni zo Spiša.

Ing. Ján Čarnogurský vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave, v odbore ekonomicko-matematické výpočty. Pôsobil ako finančný manažér a finančný riaditeľ vo viacerých baníckych, hutníckych a strojárskych firmách na Spiši.

Popri tejto činnosti sa zaujímal aj o hudbu. Základy hry na klavíri a violončele získal v hudobných školách v Spišskej Novej Vsi a v Bratislave. Niekoľko desaťročí sa venuje folklórnej hudbe. Hral v ľudových hudbách súboru Ekonóm v Bratislave a Čačina v Spišskej Novej Vsi. Pre ľudovú hudbu Čačiny napísal niekoľko partitúr zo Spiša. V rokoch 1983 – 1996 hrával a bol vedúcim ľudovej hudby folklórnej skupiny v Bystranoch, dnes známej ako Gregovci zo Spišských Vlách. Ľudovú hudba a spevácku skupinu z Bystrian pripravoval pre nahrávky v rozhlase a televízii. Výsledkom sú desiatky piesní nahratých v rozhlase, na magnetofónových kazetách a cédečkách. Dva televízne filmy – Svadba z Bystrian (1989) a Juhaska reguľa (1995) – patria dnes k zdrojovým podkladom, pomocou ktorých môže mladá generácia spoznávať tradičný folklór zo Spiša.

Je obdivovateľom a propagátorom ľudovej piesne a hudby zo Spiša. Ako člen Spišského dejepisného spolku hľadá aj historické súvislosti a informácie, ktoré možno nájsť v ľudovej piesni. Tejto téme venoval aj dva odborné články, publikované v ročenkách Spišského dejepisného spolku, Ľudová pieseň a história (2007) a Vojenské piesne a balady z Veľbách (2017). Ako člen komunity Ľudo Slovenský sa podieľa na veľkom projekte digitalizácie slovenských ľudových piesní, ktorého cieľom je zdigitalizovať a sprístupniť 50 000 zozbieraných slovenských ľudových piesní.

Historická radnica, Námestie Majstra Pavla č. 2, Levoča