Čarodejnice zo štvorlístka

30. 6. 2020


Dňa 11. júla 2020 sa na Modrom Kameni uskutoční prvé podujatie po vynútenej prestávke. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň v spolupráci s organizáciou FRINGIA Vás pozývajú na večerné a nočné predstavenie „Čarodejnice zo štvorlístka". V sobotu 11. júla 2020 sa na hrade Modrý Kameň stretnú štyri osudové ženy Uhorska. Alžbeta Czoborová, Alžbeta Báthory, Magdaléna Zai a Anna Rosiny koketovali s mágiou na prelome 16. a 17. storočia. Túžili byť krásne, mladé a milované. Dozvieme sa kruté veci, ktoré vo svojom živote napáchali v čase vojen a nepriateľstva. Alžbeta Báthory - na Slovensku ju asi predstavovať netreba. Jej krása vraj pochádza z krvi mladých a krásnych panien. Takto sa snaží udržať sa navždy mladá a krásna, ale smrť prichádza... Najmocnejšia žena v krajine - grófka Alžbeta Czoborová je nádherná žena palatína Thurza. Začínala skromne a nakoniec vládne takmer polovici slobodnej časti Uhorska. Jej znalosť bylín ju predurčuje poskytnúť dobré rady priateľkám. Práca s jedmi je jej špecialitou. A práve znalosti rastlín, byliniek, jedov a lekárensta je nebezpečný počin v týchto časoch, dokonca aj pre dámu, akou je táto grófka. Sadistická Anna Rosiny – naša tretia čarodejnica. Urodzená a nádherná grófka, známa ako Šintavská bosorka. Sústredí sa na mučenie a vraždenie a nie je vyberavá. Muži, ženy, mladí, starí, miluje ich krik. Pri mučení používa rôzne typy mučiacich zariadení. Nikto neunikne z jej sídla. Dávajte si pozor na jej čierny koč. Magdaléna Zai - krásna a inteligentká grófka, posledný pilier štvorlístka. Žiadne krvavé kúpele, žiadna bolesť a mučenie. Žiadne bylinky a jedy. Len neskutočná a šialená láska k jej panstvu. Mala päť manželov. A tí zomreli za záhadných okolností pár mesiacov po svadbe – medzi nimi aj hlavný tokajský kapitán Žigmund Balaša z rodu Balašovcov, vlastníkov hradu Modrý Kameň. A práve v sídle Balašovcov sa všetky štyri stretnú v hradnej kaplnke so svojím svedomím. Vydáme sa za nimi a s každou z nich si ich ťaživé spomienky pripomenieme.

Predstavenie sa odohrá v Kaplnke sv. Anny, v Palote kaštieľa, na bašte gotického hradu a v barokovej sále kaštieľa. Predstavenia začínajú o 18.00, 19.30, 21.00 a 22.30 h.

Vstupné na podujatie je 5 € pre dospelých, 3 € zľavnené vstupné pre deti, študentov a seniorov. Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji počas pracovných dní od 6. 7. 2020 v čase od 9.00 do 18.00 hod. Rezervácie vstupeniek na 047/24 54 100.

Podujatie Čarodejnice zo štvorlístka sa bude konať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR a nariadení generálneho riaditeľa SNM. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení a maximálneho počtu návštevníkov, ktorý je obmedzený. Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Viac informácií na www.snm.sk/mbkhwww.hradmodrykamen.sk, prípadne telefonicky na 047/24 54 100.

Mgr. Helena Ferencová
riaditeľka múzea SNM – MBKaH hrad Modrý Kameň


Mediálni partneri SNM: