Deň ľudových tradícií a Pirohy 2018

10. 8. 2018


Pamiatka: SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry - národopisná expozícia v prírode (skanzen) 

V septembri sa začínajú Dni európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku. Tento rok sa podujatie v takmer 50 krajinách Európy ponesie pod heslom Zdieľané dedičstvo, ktoré je spoločné s oslavou Európskeho roka kultúrneho dedičstva. Popularizujúc miestne kultúrne dedičstvo, SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku je dlhoročným partnerom podujatia a tradične pri tejto príležitosti pripravuje v skanzene Deň ľudových tradícií spojený s medzinárodnou súťažou vo varení pirohov. Tento rok sa uskutoční jej 23. ročník. 

Na celom území Slovenska boli pirohy obľúbeným jedlom, obzvlášť často ich pripravovali v hornatých regiónoch východného Slovenska. To potvrdzuje skutočnosť, že ani dnes nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a hostia ich radi jedia. Pirohy – „pyrohy", „perohy" sa pripravovali z rôznych druhov múky. V jedálničku z konca 19. a prvej polovice 20. storočia bol hlavnou obilninou jačmeň – „jarec". Pšeničnú múku používali na prípravu slávnostných a obradových pokrmov. Osobitné miesto patrilo „tatarčaným" pirohom z pohánkovej múky. Tie sú dodnes považované za najreprezentatívnejšie tradičné jedlo miestnej kuchyne. 

Do polovice 20. storočia bolo rozšírených viac druhov pirohov – varených, ale aj pečených z kysnutého alebo nekysnutého cesta. Ich príprava a na ne použité suroviny sa líšili v závislosti od toho, na akú príležitosť sa chystali. Pečené na liste kapusty sa jedli v bežné dni. Veľké pečené pirohy plnené zeleninou alebo zemiakmi boli na „merenďu" (desiatu pri práci na poli) drevorubačom či pastierom namiesto chleba. Varené pirohy sa jedli v bežný deň, predovšetkým však počas sviatkov alebo rodinných osláv. Na plnku sa najčastejšie používala sladká alebo kyslá kapusta, varené zemiaky – „bandurky" v kombinácii s tvarohom alebo bryndzou, ďalej sušené alebo čerstvé ovocie atď. Pre lepšiu chuť sa k zemiakom pridávali rôzne bylinky (mäta), čerstvé alebo sušené huby. Chuťové vlastnosti sa zvýrazňovali pomastením topeným maslom, niekedy slaninou, pre deti sa často varili pirohy na sladký spôsob, posypané sladkým mletým makom a pod. 

Treba pripomenúť, že až do 80. rokov 20. storočia sa pirohy jedli spolu z jednej misky. 

Deň ľudových tradícií a Pirohy 2018 sa uskutočnia v areáli skanzenu 
9. septembra 2018 (nedeľa) od 13.00 do 18.00 h. 

Ako každý rok, návštevníkov čaká pestrý folklórno-etnografický program, tohto roku v podaní FS Makovica, Piňazi De? feat. Makovicky divky, spojený so slávnostným uvedením videoklipu O polnoci jánskej noci... 

Vystúpi hosť z Ukrajiny: sólist Poltavskej filharmonie, zaslúžilý umelec Ukrajiny MYKOLA HARMAŠ. 

Bude ochutnávka pirohov od župana, tombola a možnosť občerstviť sa vo furmanskej krčme. Nezabudli sme ani na rodiny s deťmi, a tak na tých najmenších čaká zábava na kreatívnom ihrisku. 

Súčasťou podujatia je prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov, pestovateľská a drobnochovateľská výstava. 

Pozývame milovníkov folklóru, remesiel a tradičných jedál! 
Prežite pekný deň v krásnom prostredí národopisnej expozície v prírode a svojou účasťou prispejte k podpore našich kultúrno-historických hodnôt. 

Vstupné 1,50 € 
Deti do 12 rokov zdarma 

Kontakt: 
Ing. Ľudmila Ražina 
kultúrno-propagačný manažér 
SNM-Múzeum ukrajinskej kultúry 
Centrálna 258 
089 01 Svidník 
tel.: +421 54 245 1004 
mobil: +421 908 795 086 
e-mail: ludmila.razina@snm.sk 
web: www.snm.sk 


Mediálni partneri SNM: