Oslavy 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika

31. 7. 2020


V utorok 21. júla sa pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej uskutočnili oslavy 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika. Ich prípravu a priebeh zabezpečili Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo kultúry SR, obec Košariská, CZ ECAV Košariská-Priepasné, SNM – Múzeum Milana Rastislava Štefánika a ďalší organizátori.

Slávnosti v Štefánikovej rodnej obci Košariská sa zúčastnila prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda NR SR Boris Kollár, predseda vlády SR Igor Matovič, ďalší ústavní činitelia, predstavitelia diplomacie, ozbrojených síl SR, Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a širokej kultúrnej obce. Pri tejto príležitosti minister obrany SR Jaroslav Naď vyznamenal piatich vojnových veteránov z 2. svetovej vojny (pamätnú medailu ministra obrany I. stupňa udelil Pavlovi Liškovi, Jánovi Krutému a Branislavovi Tvarožekovi, Pamätnú medailu II. stupňa Anne Bergerovej a Pamätnú tabuľu III. stupňa Júliusovi Molitorisovi). Súčasťou osláv bolo tiež otvorenie výstavy Reflexie domoviny a bohatý program v evanjelickom kostole a Múzeu M. R. Štefánika.

Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. 7. 1880 v rodine Pavla Štefánika, prvého farára v evanjelickej obci Košariská. Ako astronóm pôsobil vo Francúzsku, počas 1. svetovej vojny mu bola udelená generálsku hodnosť a po boku T. G. Masaryka a E. Beneša sa podieľal na založení Československej republiky.

Prejav prezidentky SR Zuzany Čaputovej

Poznáme veľa definícií toho, kto je veľký človek. Podľa niektorých je to osoba, ktorá prekonáva všetky ťažkosti a prekážky, lebo má nevyčerpateľnú schopnosť ísť za svojim cieľom. Veľkým ľuďom je vlastné, že v sebe spájajú charakter s talentom a vo svojej dobe i po nej svietia svojim vlastným svetlom. Milan Rastislav Štefánik spĺňa všetky definície a kritériá, podľa ktorých sa pozná veľká historická osobnosť. 

Aj keby Milan Rastislav Štefánik bol známy len pre to, čo dosiahol ako astronóm, vynálezca, fotograf, meteorológ, cestovateľ, letec a vojak, aj tak by patril k velikánom slovenského národa a hovorili by sme o ňom ako o fenomenálnom človeku. Milan Rastislav Štefánik sa však mimoriadne zaslúžil tiež o to, že slovenský národ sa stal štátotvorným národom samostatného česko-slovenského štátu. 

Historici, ktorí sa venujú jeho životu a dielu, sú fascinovaní tým, ako rýchlo a s akou jasnozrivosťou pochopil, že vypuknutie prvej svetovej vojny je pre Slovákov historickou príležitosťou pre dosiahnutie národnej slobody. Od očitých svedkov vieme, že aj chorobou sužovaný prejavoval neuveriteľnú energiu a často sa dostával na pokraj fyzického zrútenia. Ale napriek tomu vždy robil to, čo považoval za svoju morálnu povinnosť, lebo cítil zodpovednosť za ľudí, ktorých získal pre svoj historický sen. 

Práve štefánikovskú jasnozrivosť, aby sme neprehliadli svoje historické príležitosti a štefánikovskú vôľu k obeti pri ich napĺňaní, veľmi potrebujeme aj dnes. V knihe, ktorá vyšla ešte pred novembrom 1989, nedávno zosnulý spisovateľ Pavel Vilikovský odvážne napísal, ako sa bývalé režimy správali k Štefánikovi a k národu: „Keď sú Slováci dobrí, tak im dajú Štefánika, nech sa pohrajú, a keď sú zlí, tak im ho vezmú." 

Časy, kedy mohol niekto Slovákom Štefánika vziať, sa už minuli. O to dôležitejšie je, aby sme sa ho sami nevzdávali, ale žili a konali v duchu jeho odkazu. 

Ďakujem za účasť na slávnostnom zhromaždení v Košariskách ústavným činiteľom, prítomným členom vlády, parlamentu, zástupcom cirkví, samospráv, vojnovým veteránom, občanom Košarísk a špeciálne praneteri M. R. Štefánika pani Tamare Dudášovej.

Zdroj 


Mediálni partneri SNM