Veľkonočný hrad Modrý Kameň 2019

12. 4. 2019


V Slovenskom národnom múzeu – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň môžete prežiť veľkonočné sviatky. Od 18. – 22. apríla 2019 od 09.00 h sa uskutoční podujatie Veľkonočný hrad Modrý Kameň 2019.

Blížia sa veľkonočné sviatky, Veľká noc, a preto sme sa rozhodli oživiť prehliadku o tradície a zvyky spojené s týmto sviatkom. Dozviete sa napríklad, že na Zelený štvrtok sa nesmiete hádať, ani si nič požičiavať a že vajíčko chránilo pred zlými duchmi.

Ako každoročne si nenechajte ujsť Jarné tvorenie v priestoroch kaštieľa. V rámci neho si ozdobíme kraslice pomocou vosku a patchworkovej techniky, vyrobíme jarné dekorácie, alebo si upletieme korbáč. Na nádvorí si budete môcť pripomenúť tradičné zabudnuté hry a pre najmenších sme opäť pripravili veľkonočnú pátračku. Ak v nej deti uspejú a nájdu všetky obrázky dostanú od lesnej víly sladkú odmenu.

V barokovej sieni bude prezentovaná výstava krojovaných bábik s názvom Aký kraj, taký kroj a tiež panelová výstava Literárne tradície regiónu Veľký Krtíš.

Podujatie trvá od zeleného štvrtka po veľkonočný pondelok, avšak len na veľkonočnú „Bielu sobotu" 20. apríla sme pripravili Veľkonočný trh, plný tradičných remeselníkov a výrobcov. Vyvrcholením tohto dňa bude módna prehliadka krojov Novohradu a Hontu, s názvom Krojovaná paráda. Prehliadku bude komentovať a viac o krojoch nám porozpráva etnologička Michaela Škodová. O hudobný doprovod sa postará ľudová hudba Hruška z Hrušova.

Vstupné do expozícií múzea ostáva nezmenené. Vstupné na tvorivé aktivity je 10 € pre štvorčlenné rodiny, alebo 3 € pre jednotlivcov. Deti do 3 rokov a ZŤP zdarma. Viac informácií na www.snm.sk, prípadne telefonicky na 047/24 54 100, 0918 999 609.

Tešíme sa na vás!

Mgr. Katarína Hanková Jančeková
kultúrno – propagačný manažér
SNM – MBKaH hrad Modrý Kameň


Mediálni partneri SNM: