Sederová misa

Sederová misa


(MP3, 2,4 MB)


Vypočujte si príspevok kurátorky 
Jany Schreiberovej
SNM – Múzeum židovskej kultúry

Text: Jana Schreiberová, kurátorka zbierok SNM – Múzea židovskej kultúry 
Foto: SNM – Múzea židovskej kultúry

Múzeum židovskej kultúry má vo svojich zbierkach viacero sederových mís. Sederová misa na fotografii predstavuje ukážku klasického dizajnu s vysokokvalitným prevedením z oblasti strednej Európy.

Sederové misy (hebr. קערה , ke'ara) sú neoddeliteľnou súčasťou prestretého stola počas slávenia židovského sviatku Pesach. Pripadá na jar, v lunárnom kalendári začína vždy v 15. deň mesiaca nisan. Ide o sviatok nekvasených chlebov a odkazuje na štyridsaťročnú púť Židov po púšti. Pri pripomínaní si tejto udalosti zohrávajú významnú rolu druhy jedla a potravín. Sederová (seder = poriadok) misa reprezentuje symbolické potraviny, ktorými sa Židia počas namáhavej cesty v púšti stravovali. 

 

Sederové misy sú ľahko rozpoznateľné pre svoj špecifický tvar. Misa – najčastejšie okrúhleho tvaru, má vmodelovaných šesť súmerných menších misiek po okrajoch a najmenšiu misku uprostred. Zvyčajne sú na dne jednotlivých misiek vpísané mená potravín, ktoré na toto miesto patria. Ide o: jahňaciu kosť, sladkú zmes z ovocia, zeleninu (napr.petržlen), uvarené vajce a dva druhy horkých bylín.

Táto misa je z porcelánu, perleťovej farby, so zlatými akcentami po obvode misy aj malých mištičiek. Jej priemer je 24 cm. Okrajové misky sú slzovitého tvaru.

Na zadnej strane misy je pod glazúrou vyrazená značka „TK Czechoslovakia" pod kráľovskou päťcípou korunou. TK označuje firmu Thun Klášterec (t.j. firma Thun a jej závod v Klášterci). Značka je vyrazená chrómoxidovou zelenou farbou, ktorú firma používala medzi rokmi 1895 – 1945. Misu tak dokážeme datovať do medzivojnového obdobia, v rozmedzí rokov 1918 až 1939.

V jednej z misiek je švabachom vpísaný nápis Karlsbad, odkazujúci pravdepodobne na miesto predaja; v Karlových Varoch mala totiž firma Thun veľkú podnikovú predajňu, zameranú na dekoratívny porcelán a figúrky menších rozmerov.

Sederová misa sa do zbierok SNM – Múzea židovskej kultúry dostala v roku 1993 a tvorí tak jeden z prvých zbierkových predmetov múzea.