4 milióny v múzeu

26. 2. 2016

Slovenské národné múzeum (SNM) spravuje poklady minulosti pre budúce generácie. Počas svojej existencie ich zhromaždilo viac ako 4 milióny. Výber z tých najzaujímavejších, ktoré do zbierok pribudli za posledných 15 rokov, bude verejnosti prístupný od 19. februára v sídelnej budove SNM na nábreží Dunaja v Bratislave. Nadobudnutie predmetov kultúrnej hodnoty do zbierkových fondov múzeí je často jediným spôsobom ako ich zachrániť pre Slovensko pred trvalým nelegálnym vývozom do zahraničia.SNM ichnadobúda ich kúpou, darom, vlastným výskumom, prevodom správy a zámenou s iným múzeom alebo galériou.Výstavou 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli SNM sprístupní unikátne exponáty, napríklad Justovu zbierku, Poklad z bratislavského hradného vrchu, nálezy kostrových pozostatkovKeltov z 1.storočia n. l. z nedávneho archeologického výskumu na Bratislavskom hrade.

Pozoruhodný je aj výber z pokladu stredovekých mincí zo Svätého Jura,bula pápežská z 15. st. získaná výskumom Spišského hradu či Priamiho plán opevnenia Hradu Červený Kameň. K najcennejším akvizíciám SNM od roku 2000 patria diela špičkovej slovenskej gotiky tzv. Anjeli svetlonosi a rovnako plastika Únos Európy z viedenskej porcelánky.

Návštevníci výstavy 4 milióny v múzeu uvidia i staroegyptskú mumifikovanú ruku zo zbierok Kráľovského katolíckeho gymnázia v Bratislave, ale aj Meteorit Košice s hmotnosťou 2 167,4 gramov – najväčší úlomok z meteoru, ktorý v roku 2010 zažiaril na nočnej oblohe nad strednou Európou a potom dopadol do okolia Košíc.

Preparáty veľkých mačkovitých šeliem, ktoré sú bezprostredne ohrozené vyhynutím, sa dostali do SNM zo zoologických záhrad po uhynutí zvierat. 4 milióntym kusom v zbierkovom fonde Slovenského národného múzea je Lev kráľovský z bojnickej ZOO. Príďte sa presvedčiť, či má naozaj ružovú hrivu, tak ako na plagáte k výstave.

Výstava 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli bude prístupná verejnosti od

19. 2. 2016 – 16. 10. 3016 v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží v Bratislave.