Čierne diery × Múzeum Betliar: priemysel a Andrássyovci

17. 6. 2022

Srdečne vás pozývame na špeciálnu výstavu združenia Čierne diery priamo v kaštieli Andrássyovcov v Betliari. V priestoroch s maliarskym valčekom od Čiernych dier a v starých rámoch, ktoré zostali po krádeži obrazov v 70. rokoch, bude nainštalovaná nová zbierka 18 risografií venovaných uhorskej šľachtickej rodine a okolitému priemyselnému podnikaniu, doplnená o jedinečné zbierkové predmety SNM – Múzea Betliar a Baníckeho múzea v Rožňave.

Pri príležitosti výstavy bol do Betliara prevezený výnimočný zbierkový predmet SNM – Múzea Betliar – nosník, ktorý sa zachoval z prvého reťazového mosta cez Dunaj medzi Budínoma Pešťou – Széchenyi Lánchíd. Diely mosta vyrobili v rokoch 1839 až 1849 v gemerskej železiarni v Drnave, ktorá zaznamenala rozmach najmä v období Juraja Andrássyho. Keďže most zničila nemecká armáda počas 2. svetovej vojny, do dnešných dní sa zachovali len dva pôvodné nosníky, z ktorých jeden bol vystavený na hrade Krásna Hôrka.

Čierne diery sa od roku 2014 venujú popularizácii a záchrane architektúry, ktorá je na Slovensku dlhodobo prehliadaná – od bývalých tovární cez chátrajúce kúpele až po diela modernej architektúry. Historické stavby zobrazujú na grafických dielach, ktoré sa stali súčasťou zbierky Slovenskej národnej galérie. Reportáže a výskumy spracúvajú do kníh v zbierke Slovenského múzea dizajnu. Tisíce zberateliek a zberateľov umožňujú združeniu finančne sa angažovaťv oblasti kultúry a charitatívnej práce. Medzi ich projekty patrí oživenie kaštieľa Coburgovcovv Jelšave na zážitkové ubytovanie alebo bytový dom železiarní v Betliari – Nižnej Maši, v ktorom spoločne s partnermi plánujú zriadiť dostupné nájomné bývanie.

Šľachtický rod Andrássyovcov pôsobil v oblasti dnešného Gemera takmer 400 rokov a v 19. storočí patril medzi najvýznamnejšie v Európe. S pôsobením šľachtickej rodiny súviselo aj priemyselné podnikanie, ktorého pamiatky postupne zanikajú. Čierne diery na tieto pamiatky upriamujú novú pozornosť, venujú sa ich mapovaniu a záchrane. Ich žiarivé diela z ryžovýcha sójových farieb risografu sú novými zobrazeniami kultúrneho dedičstva, ktoré nedokážu zmeniť históriu, ale pomáhajú prekresliť budúcnosť pamiatok.

Historik umenia Július Barczi: „Čierne diery sú hosťom v Múzeu Betliar, ale neprichádzajú ako neznámi – je to akoby Andrássyovcov navštívila iná rodina. Ich fascinácia kultúrnym dedičstvom Gemera a spôsob, akým približujú publiku jeho históriu a súčasnosť, nech sú akokoľvek nelichotivé, sú geniálne. Aj preto majú vo svete už toľko napodobňovateľov. Čierne diery sa rozhodli vtiahnuť do procesu súčasné umenie s komunikáciou, ktorá je zrozumiteľná, nie však obyčajná. Symbióza experimentálnej grafickej techniky s autorkami a autormi, ktorí sú viac i menej etablovaní na výtvarnej scéne, vytvárajú novú kolektívnu pamäť na troskách dávnej minulosti. Z kolektívneho zbierania grafík Čiernych dier sa v spoločnosti stala kolektívna ochrana pamiatok – hmotnýchi nehmotných. Ich výstava v sebe prepája staré s novým, aby v nás vyvolala energiu tvoriť, a nie ničiť.“

Vystavujúce autorky a autori 

Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko – Lanové dráhy
Bianka Török – Malý vrch a Krásna Hôrka
Daniela Olejníková – Kaštieľ Andrássyovcov v Betliari (interiér)
Daniela Olejníková – Kaštieľ Andrássyovcov v Betliari (exteriér)
Daniela Olejníková – Kaštieľ v Jelšave
Erik Šille – Kláštor v Rožňave
Erik Šille – Serényiho cisterna
Jaro Varga – TrebišovJozef Gľaba – Huta Etelka
Jozef Gľaba – Huta Karol
Kristína Bukovčáková – Bytový dom železiarní v Betliari
Lucia Oleňová – Brdárka
Marek Cina – Gemerskí baníci
Miroslav Sandanus – Továreň Hnúšťa-Likier
Ondrej Gavalda – Drnava
Samuel Velebný – Sirk
Samuel Velebný – Železník
Žofia Dubová – Slovenský kras

Vernisáž sa uskutoční v stredu 22. júna o 18.00 h v SNM – Múzeu Betliar, v kaštieli Betliar. Pri tejto príležitosti budú k dispozícií na predaj aj niektoré z diel. Preview pre médiá sa uskutoční 22. júna o 16.00 h.

Výstava potrvá od 22. júna do 31. októbra 2022. Kaštieľ bude otvorený v utorky až nedele od 9.30 do 18.30 h, s posledným vstupom 17.30 h. Vstupenky spojené s celkovou prehliadkou kaštieľa alebo osobitne na výstavu bude možné zakúpiť priamo v pokladni múzea. V priebehu leta vyjde k výstave publikácia historika Lukáša Pateru o priemyselnom podnikaní rodu Andrássyovcov a jeho stavebných pozostatkoch. 

Kontakt

judita.krajciova@snm.sk

Čierne diery 

Martin Lipták, Michal Tornyai, Lívia Gažová, Andrej Sarvaš, Lukáš Patera, Miroslav Beňák, Barbara Kowalczuková

Dizajn  výstvy

Ondrej Gavalda

Koncepcia výstavy

Ondrej Gavalda, Martin Lipták, Lukáš Patera, Michal Tornyai, Barbara Kowalczuková

Spolupráca

SNM – Múzeum Betliar, Banícke múzeum v Rožňave, Slovenská národná galéria, Boris Belan, Július Barczi

Partneri

Slovenské národné múzeum, o. z. Andoras

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk  #praveslovenske