Deň ľudových tradícií a pirohy 2021

3. 9. 2021

Pestrosť farieb jesene a ešte nežné lúče slnka nám pripomínajú blížiace sa Dni európskeho kultúrneho dedičstva, s nimi spojený Deň ľudových tradícií a súťaž vo varení pirohov v národopisnej expozícii – skanzene SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Aj tento rok sa Deň ľudových tradícií uskutoční pod záštitou predsedu Prešovského samosprávneho kraja PaedDr. Milana Majerského, PhD. Jeho spoluorganizátormi sú Mesto Svidník a OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva. 

Podujatie DEKD vzniklo na popularizáciu miestneho kultúrneho dedičstva z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie, koná sa každý rok v mesiaci september približne v 50 štátoch Európy. Už pred rokmi sme z bohatstva a unikátnosti kultúrnej studnice severovýchodného Slovenska na popularizáciu okrem iného vybrali tradičné obľúbené jedlo našich prastarých rodičov – pirohy. Tie ani dnes nechýbajú v ponuke miestnych hotelov, reštaurácií, pohostinstiev a ľudia ich radi jedia. Pirohy – „pyrohy", „perohy" sa pripravovali z rôznych druhov múky. Osobitné miesto patrilo „tatarčaným" pirohom z pohánkovej múky, ktoré sú dodnes považované za najreprezentatívnejšie tradičné jedlo miestnej kuchyne. Pšeničná múka sa používala na prípravu slávnostných a obradových pirohov. Tak ako každý rok, nevynecháme túto najlákavejšiu časť pestrého programu – súťaž v ich príprave, tentoraz 26. ročník s medzinárodnou účasťou milovníkov tejto vychýrenej pochúťky. Okrem toho, prichystaných a rozdaných bude takmer 7 000 pirohov od  župana a primátorky. 

O veselú atmosféru sa postarajú: ľudový súbor RUMENOK z Ukrajiny, speváčka HALINA, hrou na ústnej harmonike Jozef Kopča a na záver to najlepšie od world music kapely ČENDEŠ. Milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál, oslávte s nami Deň ľudových tradícií a Pirohy 2021 v areáli svidníckeho skanzenu dňa 12. septembra 2021 (nedeľa) od 9.00 do 18.00 h.

Čaká vás celodenný program:
  • prezentácia tradičnej remeselnej výroby,
  • folklórne pásmo,
  • výstava Zem živiteľka,
  • ponuka včelích produktov,
  • detské dobové ihrisko, jazda na koni,
  • občerstvenie vo furmanskej krčme 
  • o 14.00 h. slávnostné otvorenie 26. ročníkA medzinárodnej súťaže PIROHY 2021
  • pestrý hudobný program,
  • tombola
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu. Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení. 

Vstupné: 4,00 €, deti 3 – 12 rokov: 2,00 €, deti do 3 rokov a osoby ZŤP – zdarma. 
Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas na zverejňovanie fotografií z podujatia.

Hlavný sponzor podujatia: STANISLAV OBICKÝ – honorárny konzul Ukrajiny v Slovenskej republike.
Sponzori: poslanci PSK Ján Hirčko, Peter Pilip, Ján Vook, advokát Juraj Berezný – Autoškola Praktik.

Kontakt:
Ing. Ľudmila Ražina,
mobil: +421 908 795 086,
e-mail: ludmila.razina@snm.sk 

Mediálni partneri SNM: 
logo Rozhlasu a televíze Slovenska logo Tlačovej agentúry Slovenskej republiky logo portálu aktuality.sk